Р ядък вид динозавър с два нокътя беше открит от учени в пустинята Гоби, Монголия, предаде ВВС.
Видът, наречен Duonychus tsogtbaatari, е уникален сред теризинозаврите – група динозаври, които се движат на задните си крайници и обикновено имат три нокътя.
New species of dinosaur discovered in Mongolia's Gobi Desert.
— GP Andrew (@GPxGP) March 25, 2025
Duonychus tsogtbaatari similar to the Therizinosaur.https://t.co/n19X5GsRfE pic.twitter.com/CRE6QW5EHl
ози динозавър е бил със средни размери и е тежал около 260 кг. Изследователите смятат, че дългите, извити нокти и способността му да ги огъва значително биха го направили ефективен при захващане на растителност.
DINO NEWS!!!
— The Darknix (@TheDarknix) March 20, 2025
Meet Duonychus tsogtbaatari the Khishigjav Tsogtbaatar´s 2 claws.
A 90 mya 2 fingers Therizinosaurid who was 3 m. long and like 270 kg.
Giving us amazing, bizarre and iconic species from Mongolia.#dinosaurs #Mongolia #Science #paleoart #paleo pic.twitter.com/ecNQTAQbhm
Теризинозаврите са група тревопасни или всеядни тероподни динозаври, населявали Азия и Северна Америка по време на периода Креда – епоха, започнала преди 145 милиона години и завършила преди 66 милиона години.
Те са разпознаваеми по масивното си тяло и дългите си нокти, като един от тях е изобразен в Jurassic World Dominion. Според д-р Дарла Зеленицки, доцент в Университета в Калгари и съавтор на изследването, те са били "странно изглеждащи“ и имат отличителна анатомия.
Фосилът на Duonychus tsogtbaatari е открит в геоложката формация Bayanshiree в пустинята Гоби, датираща от периода Късна Креда (преди между 100,5 и 66 милиона години).
今日の古生物
— 川崎悟司 (@satoshikawasaki) March 26, 2025
デュオニクス・ツクトバアタリ
(Duonychus tsogtbaatari)
ついこないだ発表された新種の恐竜。
3本指の大きな爪で知られる
テリジノサウルスの仲間であるが、
この新種だけは2本指だった。
化石は2012年にモンゴルのゴビ砂漠で発見。
だいたい9000万年前に生息… pic.twitter.com/WwKVTN1XtB
Според ЮНЕСКО, монголската пустиня Гоби е най-големият известен резервоар на вкаменелости от динозаври в света. Регионът е особено ценен заради находките от по-късния период Креда – последната фаза от ерата на динозаврите, белязана от важни еволюционни промени.
Проучването разкрива, че самите нокти на Duonychus tsogtbaatari, с дължина почти 30 см, са значително по-големи от костите, към които са прикрепени. Освен че служели за по-добро захващане, ръцете с два пръста вероятно били използвани и за демонстрация, копаене или като оръжие.
Най-известните динозаври с два пръста са представителите на семейството тиранозавриди, сред които Tyrannosaurus rex. Въпреки това Duonychus tsogtbaatari е развил двупръстата си структура независимо от тях и от други тероподи с подобна анатомия.
Откритият екземпляр е първият теризинозавър, при който е запазена кератиновата обвивка – слой, който покрива нокътя, подобно на човешките нокти. Тази обвивка вероятно е играла роля в защитата, движението или улавянето на плячка.