М еждународен екип от изследователи е разработил начин да прави силно защитени и много прецизни моментни снимки на съдържанието на всяко помещение. С помощта на радио антени и огледала е възможно да се създадат „радио пръстови отпечатъци“ толкова прецизни, че да се забележи изместване на даден обект само с няколко милиметра. Тази технология може да има много приложения, но екипът я е създал заради ядрените оръжия.
Nuclear Weapon Stockpiles Could Be Monitored With Radio Waveshttps://t.co/IRavQDpJOp
— IFLScience (@IFLScience) November 1, 2023
По-специално техният фокус бил върху това да се намери начин да се наблюдава спазването на договорите за ядрено разоръжаване. Техният метод позволява дистанционно наблюдение на съоръженията, където се съхраняват ядрените оръжия. Благодарение на системата може лесно да се разбере дали има преместени оръжия, като не изисква инспектори да правят проверки.
„Седемдесет процента от ядрените оръжия в света се съхраняват като военен резерв или са в очакване на разглобяване“, каза съавторът д-р Себастиен Филип от Принстънския университет в изявление. „Наличието и броят на такива оръжия, на което и да е място, не може да бъде проверено лесно чрез сателитни изображения или други средства, които не могат да видят в хранилищата.“
This infographic visually compares some nuclear explosions in history. The explosive yield of a nuclear weapon is the amount of energy released when that particular nuclear weapon is detonated, usually expressed as a TNT equivalent, either in kilotons, in megatons, or sometimes… pic.twitter.com/aDdhrxOqJY
— World of Engineering (@engineers_feed) October 29, 2023
Поради трудностите в наблюдението им, тези 9000 ядрени оръжия не са отчетени съгласно съществуващите споразумения за контрол на ядрените оръжия. Тази нова технология за проверка се справя с това дългогодишно предизвикателство и допринася за бъдещи дипломатически усилия, които ще се стремят да ограничат всички видове ядрени оръжия.
Най-простата настройка на системата се състои от две антени. Едната излъчва радиовълните, които достигат до стените на стаята и предметите в нея, а другата ги приема. И именно тази настройка работи чудесно за създаване на радио отпечатъци - стига да сте сигурни, че хората, които притежават съоръжението, заслужават доверие. Тъй като отпечатъците не идват с информация за време. Затова системата се нуждае от нещо повече, за да работи в различни ситуации.
Екипът използвали 20 въртящи се огледала, инсталирани в стая, сложена под наблюдение. Наличието на огледала в променливи специфични позиции позволява допълнително ниво на сигурност, което да се използва за по-сигурни отпечатъци.
При полеви тестове системата била разположена в контейнер с варели, които можели да се местят. В отпечатъците се появили движение от само няколко милиметра, което е отличен резултат. Екипът също така тествал дали ИИ алгоритъм може да дешифрира връзката между позиционирането на огледалото и отпечатъците от радиовълните. Оказало се, че е възможно, но не може да го направи бързо.
Изследването е публикувано в списанието Nature Communications.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!