Е зерото Виктория е най-голямото африканско езеро и най-голямото тропическо езеро в света, което се простира в три държави и в което живеят над 47 милиона души. Но то има сериозен проблем, който застрашава бъдещето на тази подкрепа - то става зелено, пише Iflscience.
Защо езерото Виктория става зелено?
За съжаление, това не се дължи на каскада по случай Деня на Свети Патрик, както се прави с река Чикаго. Необичайният цвят на езерото се дължи на увеличаването на вредния цъфтеж на водораслите (HABs) - по-конкретно цианобактерии - в резултат на процес, наречен еутрофикация. Това се случва, когато в даден водоем има излишък от хранителни вещества, което предизвиква бум в развитието на живи организми като растения и водорасли.
В случая с езерото Виктория еутрофикацията и произтичащите от нея HABs са причинени от повече от столетие човешка дейност, която изпраща хранителни вещества във водата на езерото. Селскостопанските отпадни води, канализацията и промишлените отпадни води са свързани с проблема, както и с продуктите от практиките на косене и палене, изгарянето на биомаса и промишлеността, които се изпращат нагоре в атмосферата и се изхвърлят в езерото.
Изменението на климата също е допринесло за това.
Largest Tropical Lake Turns Green: Yes,it's our own L. NALUBAALE/VICTORIA. And yes,you got it right; climate change-Human actions,deforestation, destruction of wetlands,etc. And it has happened elsewhere-LAKE CHAD has shrunk 90%!
— D Sejusa, DM. (@sejudav) March 30, 2025
https://t.co/3p65TbiV9h
Shared via the Google App
„Цъфтежът става все по-разпространен в световен мащаб, тъй като повишаването на температурите стимулира растежа на цианобактериите, а по-интензивните валежи доставят хранителни вещества от ландшафта“, обясняват изследователи от Мичиганския университет и Боулинг Грийн Стейт Юнивърсити в материал за The Conversation.
Защо това е проблем?
Както споменахме в самото начало, езерото Виктория осигурява прехраната на милиони хора, които разчитат на него за снабдяването си с прясна вода - то е второто по големина сладководно езеро в света след северноамериканското езеро Супериор. Въпреки това ВЧЗ правят водата опасна.
Екипът от изследователи от Мичиганския университет и Държавния университет в Боулинг Грийн например наскоро проведе проучване, в което установи, че Microcystis, вид водорасли, които са в изобилие в залива Уинам на езерото Виктория, произвеждат значителни количества токсин, наречен microcystin.
Pollution is choking Lake Victoria! Excessive amounts of nutrients like nitrogen and phosphorous from sewerage, waste, washing clothes, and bathing in the lake continue to turn lake Victoria water green. This is harmful to us and acquatic life. Save Lake Victoria!!! pic.twitter.com/wWvjEsdC63
— Richard Linga (@lingric) October 23, 2024
„Това е токсин, увреждащ черния дроб, който може да убие добитъка, дивите животни и хората, особено тези, чиято имунна система не работи добре. В залива Уинам той често е в по-голямо количество от граничните стойности за здравето, определени от СЗО“, обяснява екипът в The Conversation.
Езерото Виктория също така подпомага хората, като им осигурява храна, най-вече под формата на риба. HABs не само могат да произвеждат токсини, които да навредят на рибата и другите диви животни, но еутрофикацията и цъфтежът на водораслите могат също така да изчерпят кислорода, от който тези организми се нуждаят, за да оцелеят.
Всъщност неотдавнашно проучване установи, че еутрофикацията, предизвикана от човека, е довела до „големи“ промени в хранителната верига в района на езерото, наречен залив Мванза, като се е превърнала в един от движещите фактори за загубата на риба.
Положението е още по-тежко в някои други части на езерото, по-специално в по-дълбоките региони. В някои от тях кислородът вече е толкова недостатъчен, че те изобщо не са в състояние да поддържат живот, и в резултат на това са наречени „мъртви зони“.
Какво може да се направи?
Познаването на цианобактериите, които стоят в основата на ВЧЗ, може да помогне на учените и на политиците да разберат как най-добре да се справят с тях. Например проучването на екипа от Мичиган и Боулинг Грийн успява да установи кои цианобактерии са най-многобройни в залива Уинам и кои от тях произвеждат токсини. Този вид информация може да даде на властите по-добра представа за какво да внимават и след това да изпращат предупреждения на жителите, когато се появят тези специфични цъфтежи.
Превенцията обаче също е от ключово значение. За да се справим с изменението на климата, ще трябва да направим нещо, но на местно ниво учените посочват подобрени насоки и инфраструктура за селското стопанство и пречистването на водите, залесяване и защита на съществуващите земи от човешка дейност като начини да се спре попадането на излишни хранителни вещества в езерото Виктория.