У чените са свидетели на първите етапи от развитието на общ акцент в Антарктида сред постоянно променящото се население от учени, които прекарват месеци заедно в изследователските станции на изолирания континент.
(Във видеото може да научите повече за: Учени откриха замърсяване с микропластмаса в Антарктида)
В Антарктида няма местно население или постоянни жители, но има преходна общност от учени и помощен персонал, които живеят там на ротационен принцип през част от годината. През летните месеци в Антарктида обикновено живеят около 5 000 души, но през зимата броят им намалява до едва 1 000.
Въпреки че повечето учени са там, за да изучават неща като климата и биоразнообразието, тази екстремна среда на живот е създала идеалното петри за изследване на някои аспекти на човешкото поведение, култура и социолингвистика.
През 2019 г. екип от Мюнхенския университет "Лудвиг Максимилиан" изследва фонетичните промени в акцентите сред 11 "зиморничави", наети от Британското антарктическо изследване. Това включва осем души, родени и израснали в Англия (петима в южната част и трима в северната), един човек от северозападната част на САЩ, друг от Германия и накрая един исландец.
В началото на проучването те записаха гласа си, след което направиха още четири повторни записа на приблизително шест седмични интервали. През това време те са работили в тясно сътрудничество, общували са помежду си и са имали ограничен контакт с външния свят.
По време на престоя изследователите забелязали значителни промени в техните акценти.
Една от основните промени беше как изследваната група започна да произнася думите си с по-дълги гласни. Освен това в групата се наблюдават доказателства за езикови иновации. Към края на престоя си в Антарктида жителите произнасяли звуковете "у" - като тези, които се срещат в думите "поток" и "дискотека" - от предната част на устата си, а не от задната част на гърлото си.
Промените в акцента са едва доловими, но достатъчно значителни, за да бъдат акустично измерени и дори предсказани чрез компютърен модел.
"Антарктическият акцент не се усеща като такъв - за да се превърне в такъв, ще е необходимо много повече време - но е акустично измерим", казва Джонатан Харингтън, автор на изследването и професор по фонетика и обработка на речта в Мюнхенския университет "Лудвиг-Максимилиан", пред IFLScience.
"Това е най-вече амалгама от някои аспекти на говорните акценти на зиморничавите преди да заминат за Антарктида, заедно с едно нововъведение. Той е много по-ембрионален от конвенционалните английски акценти, като се има предвид, че е имал само кратко време да се развие, а също и, разбира се, защото е разпространен само сред малка група говорещи", добави Харингтън
Както показва това проучване, близкият контакт и изолацията създават идеални условия за бързото развитие на нов акцент. Изследването също така показва, че зимните жители на Антарктида, всички от които са пристигнали на континента със свой собствен регионален акцент, са започнали да си влияят взаимно на речта и поведението, независимо дали са го знаели или не. Това на практика е същото явление, което превърна английския акцент в американски (или австралийски, канадски и т.н.), макар и в много по-малък и кратък мащаб.
Възниква въпросът какви други нови акценти могат да се появят в отговор на въвеждането на хората в нова социална среда. Един от сценариите е потенциалното развитие на марсиански акцент.
"Изследването показва, че ако изолирате група от хора, те ще започнат да проявяват началото на нов говорим акцент, чиято форма зависи до голяма степен от акцентните характеристики на говорещите, които са влезли в сместа", казва Харингтън пред IFLScience.
"Бихме очаквали същото да се случи, ако някога астронавти се отправят на мисия до Марс", още казва Харингтън.
Ако хората успеят да пътуват до Червената планета и да създадат колония на нейната прашна повърхност, техният близък контакт и изолация вероятно много бързо ще възпитат нов акцент. С течение на поколенията той би могъл да стане много различен от земните акценти. След векове може би дори ще се развие нов марсиански език.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!