О ще от древни времена хората винаги са се интересували от света, който се крие под земната повърхност.
Точно поради тази причина и в името на науката учени прекарват последните 15 години в събиране на информация за света под Земята, която използват за създаването на карта на дълбините на нашата планетата.
Във видеото горе разберете защо картите на Земята лъжат
Проектът се казва „Атлас на подземния свят“
и може да бъде видян онлайн. Данните в него дават информация за Земята до дълбочина 2900 км.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ НЯКОЛКО КАРТИ НА ЗЕМЯТА ОТ МИНАЛОТО
Светлината пада главно върху „мъртвите“ тектонски плочи, които са паднали в най-долната част на земната мантия и вече не са част от повърхността.
Атласът е продукт на работата на екип към университета Утрехт в Холандия за повече от едно десетилетие. В продължение на 15 години учените са събирали многобройни данни от различни проучвания и измервания, както и данните от своите сеизмични измервания.
Техният труд до момента е публикуван в научното списание „Tectonophysics“.
#Science - Scientists create incredible 'Atlas of the Underworld', Researchers from Utre... https://t.co/HCdgoQIWiU pic.twitter.com/TbZQTq0q32
— Global News Center (@GNews_Center) 27 октомври 2017 г.
„Това е първият път, когато някой отбелязва тектонските плочи по света. Голяма част от информацията вече беше налична, но като част от отделни изолирани проучвания. Събрахме всички парченца заедно“, казва Уим Спакман, част от екипа, който изготвя атласа.
Когато тектонските плочи се местят,
предизвикват вулканична активност и земетресения и задейтват процес, известен като „субдукция“ - при него една тектонска плоча се подпъхва (субдуцира) под друга.
Плочите, които се субдуцират, се превръщат в т.нар. „мъртви плочи“. Те могат да съществуват милиони години, без да бъдат разтопени от сърцевината на земното ядро. Новият Атлас хвърля светлина точно върху тях, проследявайки 94 мъртви плочи по цялата Земя.
And you can take a look.https://t.co/TLBm2jltOe
— ScienceAlert (@ScienceAlert) 21 октомври 2017 г.
„Сега можем да проследим не само как плочите се движат над повърхността, но и как потъват до мантията. Това е готиното според мен – можем да научим повече за физиката вътре в Земята“, казва Доуве ван Хинсберген от екипа.
Японци искат да прокопаят тунел до мантията на Земята
Учените са успели да отбележат и периода на субдукция на плочите, обвързаната с нея вулканична активност на повърхността, както и планинските вериги, които наблюдаваме и до днес, като Андите и Хималаите например.
Атласът е един впечатляващ каталог на подземния свят
и може да покаже на учените как работи мантията – натискът и движенията, скрити в под Земята Можем да научим как се развива планетата и как това ще се отрази на нас, живеещите на повърхността в бъдещето.
Провери колко знаеш за света само за 5 минути?
Атласът вече е използван, за да се пресметнат количествата на отделения от вулканичната дейност въглероден диоксид и как са се променили нивата на океаните през милионите години.
Чрез атласа учени са открили и „зона на забавяне“ на около 1500-2000 км под земната повърхност, където плочите забавят своята субдукция, но не спират.
Екипът се надява на още много открития,
след като подобри, разшири и задълбочи картата на подземния свят.
Мащабно проучване ще разкрие древни тайни на маите
„Правенето на атлас е дългосрочна и прецизна работа, а накрая резултатите може да изглеждат като едно списание за компания на сутрешното кафе“, казва ван Хинсберген.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!