Е зикът на пингвините наподобява човешкото общуване и се подчинява на същите езикови закони. До това заключение стигна международна група учени след своите изследвания, резултатите от които бяха представени от британския вестник The Independent, цитиран от "Фокус".
Специалисти от Университета в Торино (Италия), в сътрудничество с колеги от университета в Лион (Франция), са анализирали 590 записа на "разговори" на 28 възрастни африкански пингвини, които живеят в италиански зоологически градини.
Учените са се фокусирали основно върху две правила, присъщи на всички естествени езици, т.е. използва се за комуникация между хората и не е създадена целенасочено.
Penguin language obeys same rules as human speech, researchers say https://t.co/dLZ0tRyI5U
— The Independent (@Independent) February 5, 2020
Едно от тях е така нареченият закон на Зипф, който описва закономерностите на честотното разпределение на думите в текст на всеки естествен език. Според това правило дългите думи са по-рядко срещани в текста, отколкото кратките.
Второто правило е законът на Менцерат, който засяга структурния аспект, според който дължината на общата конструкция (например дума) е обратно пропорционална на дължината на нейните компоненти (срички), тоест по-дългите думи се състоят от по-къси срички.
В миналото е имало пингвини с размерите на човек
Резултатите показаха, че "разговорите" на пингвините са в съответствие с двата закона. По-специално, експертите установяват, че както предполагат тези езикови правила, звуците, които животните използват по-често от други, са с по-малка продължителност.
В допълнение, по-дългите "думи" се състоят от допълнителни, но по-къси "срички".
"Нашите резултати показват, че разговорите на африканските пингвини се подчиняват на закона на Зипф и на закона на Менцерат“, отбелязват изследователите.
"Това е първото убедително доказателство, че разговорите на видове, които не са примати, са в съответствие с езиковите закони на естествените езици", добавиха те.
По-рано експерти от университета в Роемптън в Лондон установиха, че жестовете на шимпанзето донякъде са подобни на формите на човешкото общуване и се подчиняват на същите езикови закони.
След анализ на повече от 2 хиляди различни жестове, използвани от животните, биолозите установиха, че движенията, които шимпанзетата използват по-често от други, са с по-кратка продължителност. Освен това по-дългите жестове се състоят от по-кратки индивидуални движения.
Това от своя страна е в съответствие с езиковите закони на Зипф и Мецерат, които се проявяват в човешката комуникация.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!