С лед тригодишно планиране, пет експедиции и двуседмичен преход през джунглата екип от учени достигна до най-голямото дърво, откривано в гората на Амазонка - огромен екземпляр с размерите на 25-етажна сграда, съобщи БТА.
Гигантското дърво, чийто връх се извисява над останалите в природния резерват "Река Иратапуру" в Северна Бразилия, е от вида Динизия екселса. Височината му е 88,5 м, а диаметърът 9,9 м.
Откриха мъртъв "Индианеца от дупката"
Изследователите го забелязват за първи път на сателитни снимки през 2019 г. и екип от учени, еколози и местни водачи се опитват да го достигнат през същата година. След десетдневен преход по труден терен, изтощени, с малко провизии и с един болен човек от екипа, те се връщат обратно.
Още три експедиции в отдалечения район на долината Жари, на границата между щатите Амапа и Пара, довеждат до откриването на няколко гигантски дървета, включително най-голямото дърво бразилски орех, регистрирано в Амазония, високо 66 метра.
По света има 9200 вида дървета, за които науката не знае нищо
Огромната Динизия екселса обаче остава недостижима до експедицията от 12 до 25 септември, по време на която изследователите изминават 250 км с лодка и повече от 20 км пеша през планинската джунгла.
Един от 19-те членове на експедицията е ухапан от отровен паяк. Но си е струвало, казва лесоинженерът Диего Армандо Силва от Федералния университет на Амапа.
Това племе не остарява и не боледува като другите хора
"Това беше едно от най-красивите неща, които съм виждал. Просто божествено", каза Силва пред АФП.
Екипът е взел проби, които ще бъдат анализирани, за да бъде установено на каква възраст е дървото (според Силва е поне на 400-600 години) и колко въглерод съхранява.
Глобалният катаклизъм, довел до появата на Амазония
Гигантските дървета в този район тежат до 4 хиляди тона, около половината от които са въглерод, погълнат от атмосферата, каза Силва.
Въпреки отдалечеността си тези гиганти са застрашени. Дървосекачите ги ценят, а в резервата нахлуват нелегални златотърсачи.
Амазония гори и е по-ужасно отпреди
През предишните три години средното годишно обезлесяване в бразилска Амазония се е увеличило със 75 процента в сравнение с предходното десетилетие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!