К огато си представите играта на „донеси топката”, в ума ви мигновено изниква образът на куче, нали?
Сега обаче учените излизат с твърдението, че вълците също притежават инстинкта и умението да интерпретират човешките начини на комуникация.
Най-новото научно изследване по темата бе публикувано на 16-ти януари в сп. iScience.
Учените провеждат теста с 13 малки вълчета от три различни котила, за да установят дали в поведението им ще се проявят прилики с това на малките кученца.
По време на серията от тези тестове три 2-месечни вълчета проявяват голям интерес към топките за игра, като ги носят спонтанно на непознати хора.
Откритието е изненадващо за научния свят, тъй като до този момент се смяташе, че способността на кучетата да разгадават човешките комуникационни знаци като тези, които се използват в играта на „донеси топката”, се проявяват за пръв път преди около 15 000 години, когато хората опитомяват вида.
„Когато видях първото вълче да ми носи топката, настръхнах”, казва Кристина Хансен Уит от университета в Стокхолм, Швеция.
Хансен Уит се интересува от това как опитомяването влияе върху поведението на отделните видове.
За да отговорят на тези въпроси, Хансет Уит и екипът ѝ започват да отглеждат бебета вълци и кучета на възраст от едва 10 дни и ги подлагат на различни поведенчески тестове.
По време на един от тези тестове непознат на малкото човек хвърля тенис топка в стая без никаква предварителна дресировка и окуражава животното да я донесе обратно.
Изследователите нямат никакви очаквания за реакцията на бебетата вълци.
В действителност първите две котила вълци, с които работят, не показват никакъв интерес към играта с топка.
Вълчетата от третото котило обаче променят представите на учените.
Scientists unexpectedly witness wolf puppies play fetchhttps://t.co/yiaB526miS
— Triin (@Anesthesia6) 17 януари 2020 г.
Те не само проявяват интерес към топката, но и отговарят на човешките команди, като я връщат обратно на непознатия.
„Не го очаквах. Не мисля, че някой от нас го очакваше. Беше изключително изненадващо, че взеха топката и я занесоха, и то на напълно непознат човек”, казва Хансен Уит.
Хансен Уит смята, че приликите между кучетата и вълците би могло да ни покаже произхода на поведението, което наблюдаваме при домашните си любимци.
Екипът на Уит ще продължи да анализира данните, събрани по време на продължилото три години изследване.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!