К оронавирус пандемията затвори редица магазини в цяла Америка. Тези, които все още работят пък изпитват затруднения с разплащанията в брой. Потребителите се насочват предимно към онлайн поръчки от Amazon и Walmart. Много от ресторантите, които все още са отворени за доставки по домовете, нямат пряк контакт с клиентите и приемат само онлайн плащания, пише Politico.
Кристалина Георгиева: За излизане от кризата трябват 8 трилиона долара
На практика се оказва, че на най-стария и на възприемания за най-надежден начин за разплащане, започва да се гледа като на нещо, което налага близък контакт между хората, разменящи си монети и банкноти, "заразени с кой знае какво".
Tech firms see the opportunity they’ve been waiting for as shoppers and businesses recoil from paper money. Who’s hurt when legal tender goes away?https://t.co/H0fT5fNsGD
— POLITICO (@politico) April 18, 2020
"Искам ли да взема нещо, което досега човекът от среща е държал в ръката си? - Не.", казва икономистът от Харвард Кенет Рогов, който се застъпва за идеята за по-малко разплащания в брой.
Тръмп: Пикът на коронавируса премина, САЩ трябва да "се съживи" скоро
Според него пандемията от COVID-19 безспорно ще накара обществото да преосмисли навиците си.
Дигиталните плащания имат редица позитиви - те са лесни, бързи и... чисти. А сегашната ситуация е отлична възможност да станат все по-предпочитани, пише още Politico.
В Китай субсидират покупката на нов автомобил
Някои от промените може би ще се окажат временни. Други пък не. И докато едни се вълнуват, че могат да спечелят много, други се притесняват.
Години наред технологичните компании настояват за насърчаване на виртуалната платежна система и притискат регулаторите да ги освободят от ограниченията, които управляват традиционните банки. В момента правителството на САЩ се движи в тази посока по свое желание.
КЗК започва проверка за цените на горивата
Рязката промяна с по-малко плащания в брой обаче притеснява по-възрастните и по-бедните американци, тъй като те разчитат повече на хартиените пари, било то поради липса на компетентност за използването на технически устройства или по навик.
Повече от 200 години хартиените банкноти са в основата на американската икономика. Колко близо обаче сме коронавирусът да доведе до изчезването им. И обществото готово ли е за това?
Подобни навици трудно могат да бъдат променени. Години бяха нужни, за да могат банкоматите да заменят посещенията в банките. Днес обаче американците теглят от тях пари средно 5 милиарда пъти годишно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!