Н овооткрита планета в далечна звездна система изглежда е изригнала с толкова много вулкани, че свети в огненочервено, когато се вижда от Космоса. Изследователите твърдят, че досега не е наблюдавана подобна планета и че ще са необходими последващи наблюдения, за да се потвърди съществуването на странния свят.
(Във видеото може да научите повече за: Откриха нова планета извън Слънчевата система)
"Новооткритата планета, наречена TOI-6713.01, е най-вътрешният свят в известна планетарна система с два други свята, обикалящи около оранжева звезда джудже на около 66 светлинни години от Земята. Скалистата планета е малко по-голяма от Земята и обикаля около 5-милиардната звезда на всеки 2,2 дни", съобщават астрономите в изследване, публикувано в The Astronomical Journal през април.
Наблюденията с ловния спътник на НАСА за изследване на транзитни екзопланети (TESS) показват, че повърхността на скалистата планета е покрита с разтопена лава от стотици вулкани, изригващи на повърхността ѝ. Температурата там надхвърля 4200 градуса по Фаренхайт (2300 градуса по Целзий).
"Това означава, че планетата буквално свети в оптичните вълни. Това беше един от онези моменти на откритие, в които си мислиш: "Уау, невероятно е, че това може наистина да съществува", казва пред Universe Today Стивън Кейн, астрофизик от Калифорнийския университет в Ривърсайд, който е ръководител на откритието.
Астрономите твърдят, че съседните планети, които обикалят около звездата от по-далечно разстояние, гравитационно са смалили орбитата на нажежения свят от окръжност до овална форма. Така, в кратката си орбита около звездата, TOI-6713.01 е постоянно привличана и изтласквана от гравитацията на двете съседни планети и централната звезда - създавайки това, което астрономите описват като "перфектна приливна буря". Тази война на теглене предизвиква огромно вътрешно триене и топлина в новооткритата планета, която тя освобождава чрез експлодиращи вулкани на повърхността си, пишат изследователите.
Възможно е светлината от фоновите звезди да имитира характерните признаци на пламтящото кълбо, наблюдавано от TESS. Въпреки това, ако присъствието на TOI-6713.01 се потвърди с последващи наблюдения, тя би могла да бъде интересна цел за изучаване на екстремните приливни ефекти, изпитвани от планетите. Подобна динамика досега не е била във фокуса на изследванията на екзопланети.
"Това ни учи на много неща за крайностите на това колко енергия може да се вкара в земната планета и какви са последствията от това. Има няколко случая на земни планети, които са близо до звездата си и се нагряват от енергията на звездата, но много малко случаи, в които приливната енергия разтопява планетата отвътре", казва Кейн в изявлението си.
В нашия собствен джоб на космоса най-вътрешната луна на Юпитер Йо е в подобна борба между огромната гравитация на газовия гигант и по-малките притегателни сили на двете съседни луни Европа и Ганимед. Рутинното огъване е довело до избухването на стотици активни вулкани на повърхността на Йо, вероятно през цялата 4,57 милиарда годишна история на Слънчевата система. TOI-6713.01 обаче усеща 10 милиона пъти повече приливна енергия от Йо, установи новото изследване.
"Това е земна планета, която бих описал като Йо на стероиди", казва Кейн в изявлението си.
През следващите месеци Кейн и екипът му ще измерят масата на излъчващата планета, което ще им покаже колко материал е наличен за изригване на вулкани и ще разкрие улики за това как се е формирал и еволюирал този сипещ се свят.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!