Н а около 2400 метра под планината Дзинпин в китайската провинция Съчуан се намира най-дълбоката лаборатория в света, в която тихо се разгадават тайните на Вселената.
(Във видеото: Астрофизик разкрива космически мистерии и тайни от Вселената)
Подземната лаборатория на Китай Дзинпин (CJUL) започва да функционира пълноценно през декември 2023 г., като отнема титлата „най-дълбоката лаборатория в света“ на друга лаборатория за тъмна материя, наречена SNOLAB, разположена на около 2000 метра под повърхността на Онтарио, Канада.
Наред с това, че е най-дълбоката в света, CJUL е и най-голямата подземна лаборатория в света с обща площ от 330 000 кубически метра.
Тя служи като център, в който множество изследователски проекти и университети провеждат няколко различни експеримента, всички от които имат за цел да отговорят на един въпрос: какво, по дяволите, представлява тъмната материя?
Тъмната материя не излъчва, не поглъща и не отразява светлина, нито други форми на електромагнитно излъчване, което я прави „невидима“ и трудна за откриване. Знаем обаче, че тя съществува, тъй като можем да видим гравитационния ефект, който тя изглежда оказва върху видимата материя.
Някъде между 1 и 10 процента от Вселената е съставена от познатата ни „нормална“ атомна материя, докато останалата част е съставена от тъмна енергия и тъмна материя.
Един от най-добрите подходи за откриване на тази мистериозна материя е да се насочим под земята. Лабораториите за тъмна материя обикновено са разположени под земята, за да бъдат защитени от космическите лъчи и друга фонова радиация, която бомбардира повърхността. Тези високоенергийни частици могат да попречат на чувствителните детектори, използвани за търсене на взаимодействия с тъмната материя, създавайки фалшиви сигнали.
Слизането под повърхността на земята обаче не заличава напълно този проблем. Радонът е радиоактивен газ, който постоянно се просмуква от околните скали и може да бъде основен източник на смущения при дълбоко подземни експерименти. Поради това повърхността на CJPL е покрита с дебел слой специални материали, които блокират 99 % от газа радон.
Дълбоко в CJPL, защитен от километри скали, скоростта на космическите лъчи е под 0.2 muons/m2/ден, което го прави най-добре защитената подземна лаборатория в света. Тази идеална среда дава възможност да се съберат някои от най-острите прозрения за тъмната материя досега.
САЩ разполагат с подобно съоръжение, наречено Подземно изследователско съоръжение Санфорд, разположено на 1478 метра под Блек Хилс в Южна Дакота.
Учените все още не са открили тъмната материя - дори не разбираме точните ѝ свойства - но именно подземни лаборатории като CJUL и лабораторията Санфорд проправят пътя към неизвестното.
„Независимо дали ще открием тъмна материя, или не, всяка стъпка, която правим, е стъпка в неизвестното, така че всяка малка крачка напред е огромен скок“, казва в изявление Лиу Дзянлай, главен учен на групата PandaX, един от изследователските проекти в CJUL.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!