С ледващият път, когато си налеете ром, помислете за минута какво точно пиете. Разбира се, това е една от най-популярните алкохолни напитки в света, но ромът има тъмна и неприятна история, свързана с бунтарство, пиратство и робство. Заинтригуван ли сте? Тогава продължвайте да четете.
Произведен от захарна тръстика
Производството на алкохол от захарна тръстика датира от стотици години. Най-много ром се произвежда в Карибския басейн и в страните от Северна и Южна Америка.
Първата дестилация на ром в Карибския басейн е извършена в плантациите със захарна тръстика там в средата на XVII век.
Робите от плантациите случайно откриват, че меласата, страничен продукт от процеса на рафиниране на захарта, може да се ферментира в алкохол. Техните господари бързо осъзнават потенциала за печелене на пари
Първите ромове обаче били с доста лошо качество.
По-късно дестилацията на тези алкохолни странични продукти концентрира алкохола и отстранява някои примеси, като се получават първите съвременни ромове.
След развитието на рома в Карибския басейн популярността на напитката се разпространява в Северна Америка, където тя участва в търговията с роби в американските колонии. Всъщност историята на рома е история на робството в Америка.
Търговия с роби
Американските колонисти обичат рома. За да се задоволи търсенето на напитката, от Африка се докарват роби, които се търгуват в Западна Индия за меласа; от меласата в Нова Англия се прави ром; след това ромът се търгува в Африка за още роби - факт, който се изостря от нарастващото търсене на захар в Европа през XVII и XVIII век.
Ром и пиратство
Скоро ромът се превръща в световна стока, която свързва Европа, Северна и Южна Америка, Африка и Карибския басейн в сложна търговска мрежа, включваща търговията с роби и пиратството. Скоро пиратите и буканиерите започват да разменят напитката за роби.
Асоциацията на рома с пиратството и откритото море се засилва от литературни произведения като романа на Робърт Луис Стивънсън от 1883 г. "Островът на съкровищата".
Напитката намира благоволението и на британския Кралски флот, който приема рома за своя любима напитка още през 1655 г.
Ромът е част от живота на британските военноморски сили, като редовна дажба от алкохола се дава на моряците чак до XX век. Днес той е запазен за специални случаи. На снимката е изобразено издаването на ром на борда на HMS Royal Sovereign през 1896 г.
Карибските острови Невис (на снимката) и Барбадос често се посочват като местата, където за първи път е произведен по-тъмен ром с повече меласов характер, под надзора на английски колониалисти около 1650 г.
Контролираните от испанците дестилерии в Куба, Никарагуа и Пуерто Рико обикновено произвеждат ром, наречен añejo.
Междувременно френските колониалисти произвеждат своя ром агрикол от сок от захарна тръстика на места като Хаити, Мартиника и Гваделупа. С остър растителен аромат, тези ромове напомнят по вкус на кашаса.
Сух режим
Употребата на ром процъфтява в Съединените щати по време на периода на Сухия режим(1920-1933 г.), когато в цялата страна се включва алкохол във всякакви коктейли, въпреки че популярността на американските уискита в крайна сметка води до спад в популярността на рома в Северна Америка.
Контрабанда с ром също не липсва. Практиката достига своя зенит по време на Сухия режим, когато кораби от Бахамските острови пренасят евтин карибски ром до Флорида.
Историята на Бакарди
Един от най-известните ромове в света е марката Bacardi. Основана през 1862 г. от испанския бизнесмен Факундо Бакарди Масо (1814-1886 г.), дестилерията за ром Bacardi се намира в Сантяго де Куба.
След Кубинската революция Фидел Кастро конфискува дестилериите за ром в страната.
Сред принудените да емигрират е и Bacardi. Семейното предприятие се премества в Пуерто Рико и създава предприятия в Мексико, Бразилия, Бахамите и Канарските острови. Днес световната централа на Bacardi се намира в Хамилтън, Бермудските острови.
Havana Club
Изгонването на Бакарди от Куба носи на компанията много повече приходи, отколкото биха били възможни при режима на Кастро, ако той им бе позволил да останат. Днес напитките Bacardi не се намират лесно в островната държава. Вместо това основната марка ром в Куба е Havana Club.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!