Илиян Любомиров: Родителите най-много имат нужда от спокойствие

Илиян Любомиров: Родителите най-много имат нужда от спокойствие

Джордж Клуни: С Амал „все още не сме се карали“ след 10 години брак

Джордж Клуни: С Амал „все още не сме се карали“ след 10 години брак

Уилям и Кейт отбелязват 14-та годишнина от сватбата си в Шотландия

Уилям и Кейт отбелязват 14-та годишнина от сватбата си в Шотландия

Александра Лашкова: От Ада до Стадионa

Александра Лашкова: От Ада до Стадионa

На втория ден след Възкресение: Литийно шествие с чудотворната икона в Бачковския манастир

На втория ден след Възкресение: Литийно шествие с чудотворната икона в Бачковския манастир

Какво не знаем за живота на основателя на СССР – Владимир Ленин

О ктомврийската революция, избухнала през 1917 г., е едно от най-значимите събития в световната история. Неин основен двигател била болшевишката партия, начело на която стоял Владимир Ленин. Считан за способен и уважаван лидер от едни и за жесток и безскрупулен диктатор от други, неговата личност продължава да бъде обект на разпалени дебати и до днес. В следващите редове може да научите повече за живота на човека, останал в историята като създателя на СССР:

Братът на Ленин

През март 1887 г. властите арестували по-големия брат на Ленин, Александър, който по това време бил студент по зоология. Срещу него били повдигнати обвинения за участие в заговор за убийството на руския цар Александър III. Някои от неговите съзаклятници се разкаяли за действията си и помолили да бъдат помилвани, но братът на Ленин първоначално отказал да го направи, тъй като смятал подобно поведение за „неискрено“. В крайна сметка, той все пак изпратил писмо до царя, в което написал следното: „Здравето на майка ми беше силно разклатено през последните дни и ако смъртната ми присъда бъде изпълнена, това ще изложи живота ѝ на най-сериозна опасност“. Молбата му, обаче, останала нечута и Александър бил обесен през май.

Участник в студентски протест

Само няколко месеца след смъртта на брат му, 17-годишният Ленин бил приет в Казанския университет, където започнал да следва право. През декември 1887 г., обаче, той бил изключен от учебното заведение, тъй като взел участие в студентски протест. В резултат, Ленин се прехвърлил в университета в Санкт Петербург, където завършил образованието си през 1891 г. и започнал да работи като адвокат. По това време той вече бил силно впечатлен от творбите на германския философ Карл Маркс и острите му критики срещу капитализма.

Заточен в Сибир

Ленин публикувал първото си есе в защита на идеите на Маркс през 1894 г. На следващата година посетил Франция, Германия и Швейцария, където се срещнал с хора, споделящи неговите възгледи. След завръщането си в Русия, Ленин започнал да работи по издаването на вестник, чрез който трябвало да бъдат популяризирани марксистките идеи, но бил арестуван. След като прекарал повече от година в затвор, той бил изпратен на заточение в Сибир, където се оженил. След изтичането на присъдата му през 1900 г., Ленин получил разрешение от властите да напусне страната. В резултат, той прекарал по-голямата част от следващите 17 години в чужбина. Ленин се завърнал за кратко в Русия след избухването на т. нар. Първа революция – поредица от бунтовни действия срещу държавната власт, обхванали периода между януари 1905 и юни 1907 г.

Името на Ленин

Истинското име на Ленин е Владимир Илич Улянов. През годините той използвал различни псевдоними, сред които Петров и К. Тулин, преди да се спре на Ленин през 1902 г. Историците предполагат, че това име вероятно е препратка към река Лена, която преминава през територията на Сибир. Други руски революционери също използвали псевдоними с идеята да объркат властите. Сред тях бил Йосиф Сталин, чието истинско име е Йосиф Джугашвили, както и Лев Троцки, който пък всъщност се казвал Лев Давидович Бронщайн.

Първата световна война

Когато Първата световна война избухнала, почти всички политически формации в Русия били убедени, че страната им ще бъде сред победителите в конфликта. Единственото изключение били болшевиките на Ленин. Те смятали, че тяхната родина ще понесе тежко поражение, което ще доведе до свалянето от власт на царя. Ленин дори получил финансова помощ от Германия – една от страните, срещу които Русия воювала. През март 1917 г. цар Николай II бил принуден да абдикира на фона на задълбочаващата се икономическа криза и тежката ситуация, в която се намирала армията. Няколко седмици по-късно, Ленин се завърнал в Русия, скрит във вагон, осигурен от Германия. Той застанал начело на нова революция, в резултат на която от власт било свалено временното правителство, застанало начело на страната след абдикацията на царя. Новият режим започнал мирни преговори с Четворния съюз (Германия, Австро-Унгария, Османската империя и България), довели до подписването на Брест-Литовския мирен договор на 3 март 1918 г. Това сложило край на участието на Русия в Първата световна война. Страната също така претърпяла значителни териториални загуби. Полша, Прибалтика и Финландия били трайно, а Украйна, Беларус и Кавказ – временно откъснати от Русия и преминали за няколко месеца в германската сфера на влияние.

Опит за убийство

Управлението на Ленин било белязано от жестоките репресии, на които подлагал своите опоненти, насилственото изселване на противниците на революцията, както и създаването на първите принудително-трудови лагери, станали известни по-късно като ГУЛАГ. Съвсем естествено, това му създало много врагове. На 30 август 1918 г. срещу него дори бил извършен атентат. Докато напускал завод в Москва, към него се приближила Фани Каплан и го простреляла три пъти. За нея се знае, че членувала в Партията на социалистите-революционери (формацията била един от най-видните противници на болшевиките) и считала Ленин за „предател на революцията“. Каплан била задържана и разпитвана в продължение на няколко дни, но така и не разкрила кои са нейните съучастници. Тя била екзекутирана на 3 септември. Въпреки че бил тежко ранен, Ленин оцелял, но лекарите така и не успели да извадят куршумите, попаднали в тялото му. Предполага се, че именно това била основната причина, поради която през следващите години здравето му започнало да се влошава.

Ленин и Сталин

Заради здравословните си проблеми, в началото на 1922 г. Ленин бил принуден да се оттегли от политическия живот. Той приел предложението на Григорий Зиновиев и Лев Каменев за първи генерален секретар на болшевишката партия да бъде избран един от неговите най-близки съмишленици - Йосиф Сталин. Съвсем скоро, обаче, Ленин започнал да съжалява за решението си. В писма, написани в края на 1922 г. и началото на 1923 г., той описва Сталин като „прекалено груб“ и дори го нарича „провал“. Според Ленин, Сталин трябвало да бъде сменен с някой, който е „по-търпелив, по-лоялен, по-учтив, по-внимателен и по-малко капризен“. Създателят на СССР също така го обвинил, че е „имал наглостта“ да се обади на съпругата му по телефона и „да я тормози“. Въпреки всичко това, Сталин оглавил Съветския съюз след смъртта на Ленин през 1924 г., превръщайки се в един от най-жестоките диктатори в световната история.

Още от автора:

Колко опасни са снарядите с обеднен уран, които САЩ възнамеряват да предоставят на Украйна

Зоологическите градини, превърнали се в символ на Студената война

Ужасите на Първата световна война: Как химическото оръжие промени историята

Тайните на московското метро и подземните убежища на съветската власт

Индустриалната революция: Краят на една епоха и началото на друга

Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия

Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите

САЩ срещу Китай – новата космическа надпревара

Кафето – напитката, която промени света

Масови екзекуции, смъртоносен студ и апокалиптични разрушения: Непознатата история на Корейската война

Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“

Най-странните медицински практики в Древен Рим

Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение

Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт

Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си

Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур

Изборите в Турция наближават – ще успее ли Ердоган да остане на власт

Истината зад легендата – какво знаем за предателството на Юда

"Сакро Боско": Градината, която ще ви ужаси

Какво знаем за астероида-убиец, причинил изчезването на динозаврите

В държавно учреждение: - За да получите формуляр А, трябва първо да попълните формуляр Б, който ви го даваме само ако имате формуляр А.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Българска делегация ще присъства на погребението на папа Франциск

Българска делегация ще присъства на погребението на папа Франциск

България Преди 6 часа

Окончателният състав на делегацията ще стане ясен утре

Пожар в блок в столичния квартал „Младост”

Пожар в блок в столичния квартал „Младост”

България Преди 8 часа

По информация на NOVA апартаментът най-вероятно е обитаван от мъж

„Да, България!”: Действието на „Спаси София” е прибързано

„Да, България!”: Действието на „Спаси София” е прибързано

България Преди 10 часа

От формацията отчитат и необходимостта от съществено подобряване на диалога между администрацията и общинския съвет

Петима души в болница след две тежки катастрофи

Петима души в болница след две тежки катастрофи

България Преди 10 часа

Едната е верижна между четири коли, другата е между два тира

В САЩ: Украйна да се откаже от 20% от територията си

В САЩ: Украйна да се откаже от 20% от територията си

Свят Преди 11 часа

Съединените щати също биха могли да се включат, но не с "военни на място“

<p>Жената, която се обяви за изчезналата Мади, твърди, че е невинна</p>

Жената, твърдяща, че е изчезналата Мади, отрече да е тормозила семейство Маккан

Свят Преди 12 часа

23-годишната Джулия Вандел е обвинена в това, че е досаждала на родителите на Мади

ПП: Потвърждаваме доверието си в кмета Терзиев

ПП: Потвърждаваме доверието си в кмета Терзиев

България Преди 12 часа

ПП: Столицата е стратегически приоритет с национално значение

Какво става, златото поскъпна рекордно

Какво става, златото поскъпна рекордно

Свят Преди 12 часа

От седмици инвеститорите се насочват към златото като сигурно убежище

Леонардо ди Каприо отдаде почит на покойния папа Франциск

Леонардо ди Каприо отдаде почит на покойния папа Франциск

Свят Преди 12 часа

Актьорът си припомни как двамата обсъдили спешната необходимост от справяне с климатичните промени

Гуцанов: Няма възможност в бюджета за 10% ръст на заплатите

Гуцанов: Няма възможност в бюджета за 10% ръст на заплатите

България Преди 13 часа

Гуцанов: Направихме невъзможното от "дупка" от 18 милиарда лева да направим бюджет

Майката на Бионсе проговори за битката си с рака

Майката на Бионсе проговори за битката си с рака

Свят Преди 13 часа

71-годишната Тина Ноулс разкри, че наскоро ѝ е била поставена диагноза рак на гърдата

NOVA представя документално риалити – „Домът на мечтите“

NOVA представя документално риалити – „Домът на мечтите“

Любопитно Преди 13 часа

Николета Лозанова и Ники Михайлов, заедно с Гери Малкоданска и Алекс Ковачев ще внесат блясък и стил в телевизионния ефир

Сарафов предложи освобождаване шефа на прокуратура в Плевен

Сарафов предложи освобождаване шефа на прокуратура в Плевен

България Преди 13 часа

Николов с ред свои заповеди системно е нарушавал принципа на случайния подбор

<p>Мелания&nbsp;привлече вниманието с рядка поява за Великден</p>

Мелания Тръмп блести със стил на великденското търкаляне на яйца

Любопитно Преди 13 часа

Доналд Тръмп също привлече вниманието на присъстващите със специална реч по повод празника

<p>Путин обмисля проект за &quot;Тръмп тауър&quot;&nbsp;в Москва&nbsp;</p>

Путин обмисля да предложи на американския президент проект за "Тръмп тауър" в Москва

Свят Преди 13 часа

Руски официални лица са обсъждали възраждането на имотния проект на Тръмп с цел да го "примамят"

Задържаха трима за побой на куче

Задържаха трима за побой на куче

България Преди 14 часа

То е настанено във ветеринарна клиника с тежки увреждания