У чените откриха първите доказателства, че северните острови на Карибите в миналото са обитавани от канибали.
Христофор Колумб е първият изследовател, който пише за канибали, но до скоро тези твърденията са отричани.
"Прекарах няколко години,за да докажа, че Колумб греши. Всъщност той е бил прав. Сега ще трябва да преразгледаме всичките си проучвания за тези народи, включително тези за канибализма “, казва Уилям Кийгън, уредник на Природоисторическия музей във Флорида.
Христофор Колумб достига бреговете на Карибите през 1492 г. като част от испанската експедиция за намиране на най-краткия морски път до Индия.
Columbus’ descriptions of Caribbean cannibals have long been dismissed as myths. But a new study of skulls gives credence to his claims - and upends what we thought we knew about the region.
— Florida Museum (@FloridaMuseum) January 10, 2020
Story: https://t.co/A3WKYy3NVA pic.twitter.com/dU6tHUGYcs
На тази експедиция той открива Новият свят.
Първите срещи с племената Араваките на Карибските острови показват, че са мирно и добронамерено население.
Но при второто си пътуване Колумб се натъква на по-малко дружелюбни аборигени, племена от карибски индианци, които той погрешно нарича „Канибас“, мислейки ги за азиатски номади.
Араваките твърдят, че тази група индианци редовно изяжда враговете си, както и, че племената системно нападат други общности и отвличат жените и децата им.
Fun Fact: Christopher Columbus wanted to travel west across the Atlantic to reach Asia but instead he found North and South America pic.twitter.com/JMLWHoIJ5e
— Makenna (@Makenna90991338) January 10, 2020
През ноември 1493 г. моряците на Колумб успяват да спасят две от отвлечените деца, което се превръща в един от първите военни сблъсъци между европейци и аборигени от Новия свят.
Съвременните историци, както отбелязва Кийгън, са скептични към приказките на Колумб, тъй като не са имали доказателства, че е имало племена на Карибите в северните части на остров Гваделупа, разположен на почти две хиляди километра от Бахамските острови.
Те предполагат, че великият откривател е използвал теорията си като извинение, за да започне мащабна търговия с роби.
I woke up at 4 am because I'm an intellectual pic.twitter.com/PqcOfrjMNK
— Christopher Columbus (@Christo26852333) January 7, 2020
Изучавайки черепите на древните обитатели на Бахамските острови и други северни карибски архипелази, открити наскоро, Кийгън и неговите колеги откриват, че твърденията на Колумб за канибалите не са измислица.
Човешкият череп може да предостави на учените информация за семейни връзки и миграция на различни групи хора. Затова учените изследват над 100 черепа на индианци, които са живели на Бахамите между 800 и 1542 г.
Анализите показа, че островите в северните части на Кариби са били обитавани от три различни групи хора, от различни райони на Централна и Южна Америка.
Friday night with the boys. We lookin' good 🤩🤩 pic.twitter.com/HzFnkSBWu3
— Christopher Columbus (@Christo26852333) January 7, 2020
Учените откриха доказателства, че приблизително 600 години преди първото плаване на Колумб, карибски племена проникват в съседните острови и атакуват местните.
Ритуалният канибализъм, разпространен в Амазония, както предполага Кийгън, им помага да сплашат Аравак и други „конкурентни“ племена и по този начин ги принуждават да отстъпят територията без бой.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!