Туристи застрашават най-чистото езеро в света
Източник: iStock
0

Д ълбоко в Националния парк „Езерата Нелсън“ на Южния остров в Нова Зеландия се намира вълшебно синьо-виолетово езеро. Заобиколено от стръмни алпийски гори и захранвано от ледниковите води на Боденското езеро, то е малко, но не и незначително.

За първи път е открито от Ngāti Apa, маорско iwi или племе, което го кръщава Rotomairewhenua, което означава „езерото на мирните земи“. То се превърнало в свещено място, където почиствали костите на мъртвите, вярвайки, че така ще осигурят на духа безопасно пътуване до родината на предците маори - Хавайки.

В по-ново време туристите, преминаващи през националния парк, са коментирали необикновения цвят и ефирната енергия на езерото, но едва преди около десетилетие учените откриват, че водата на субалпийското езеро има „изключителна оптична чистота“ с видимост между 70 и 80 метра. Това е в съответствие с тази на чистата вода, което според тях я прави „най-визуално чистата сладка вода, за която досега е съобщавано“.

Оттогава титлата „най-чистото езеро в света“ и снимките на зашеметяващия пейзаж се споделят широко в социалните мрежи, което превръща езерото в популярна туристическа дестинация между декември и март (по време на лятото в Нова Зеландия). Сега обаче природозащитниците и Ngāti Apa се опасяват, че тази нараснала популярност може да застраши чистотата на езерото.

Най-голямото им безпокойство е свързано с разпространението на линдавия - микроскопично водорасло, известно в разговорната реч като „езерен сняг“ или „езерен сопол“ заради образуваната от него слуз, която се задържа точно под повърхността на водата. Водораслите вече се срещат надолу по течението на Ротомайревенуа (известно още като Синьото езеро) в езерата Ротоити, Ротороа и Тенисън и има опасност да бъдат пренесени по пътеката с обувките на туристите или в бутилките им с вода.

„Езерни сополи“

Като инвазивен вид в Нова Зеландия линдавията най-вероятно е попаднала там от Северна Америка, вероятно чрез риболовни уреди, предполага Фил Новис, старши научен сътрудник, специализиран в областта на водораслите, в правителствения институт за опазване на околната среда Landcare Research. Първите данни за нея в страната са от началото на 2000 г. и оттогава тя се е разпространила доста широко.

„Хората са основният преносител“, казва той и обяснява, че при предишни изследвания екипът му е събрал и изследвал седиментни ядра от 380 езера в Нова Зеландия и единствените, в които е имало линдавия, са били леснодостъпните за хората.

Той добавя, че само една малка частица от нея може да промени завинаги екологията на езерото, а тя може да се пренася доста лесно във водни капки. Той си спомня за един случай, когато открива проба от линдавия върху космите на гърдите на мъж, който е преплувал няколко километра през езерото Wānaka в района на Отаго в Нова Зеландия.

Въпреки че не е известно да е токсично за хората, водораслото отделя дълги вискозни нишки, известни като слуз, които, когато са концентрирани, могат да се превърнат в неприятност - известно е, че запушват риболовни въжета, филтри на лодки или системи за хидроенергия. В случая с Rotomairewhenua филмът от слуз, който създават, може да затъмни изключителната чистота на езерото.

„Дълбоко сме обезпокоени. Ако този инвазивен микроорганизъм навлезе в езерото, това може да има далечни последици, засягайки качеството на водата и цялостното здраве на езерото“, казва Джен Скилтън, еколог и съветник по въпросите на околната среда за Ngāti Apa ki te Rā Tō Trust, организация с нестопанска цел, която подкрепя iwi. 

Тя добавя, че това би било опустошително за Ngāti Apa, за които Rotomairewhenua има огромно културно и духовно значение. Въпреки че вече не използват езерото за древни ритуали, то е част от тяхната идентичност, казва тя: „Ние поддържаме жива връзка с традициите на нашите предци и гарантираме, че Ротомайревенуа е запазено за бъдещите поколения.“

Защита на чистотата му

От 2013 г. насам, когато е публикувано изследването за чистотата на езерото, броят на посетителите се е увеличил повече от два пъти според новозеландския Департамент за опазване на околната среда, който събира доброволно данните, предоставени от туристите в хижата за посетители близо до Ротомайревенуа. Повечето хора се отправят към езерото по двудневни или седемдневни маршрути или като част от маршрута Те Арароа, който обхваща цялата територия на Нова Зеландия.

Титлата „най-чистото езеро в света“ и предизвиканият от нея шум в социалните мрежи определено са допринесли за популярността му, казва Мелиса Грифин, старши рейнджър по биоразнообразието за езерата Нелсън в Департамента по опазване на околната среда.

„Преди това това беше красиво място, което беше известно, но не много хора ходеха там. След това, когато то получи титлата, това наистина започна да увеличава броя на трамплините (туристите), които отиваха до езерото“, споделя Грифин.

В резултат на това Министерството на опазването на околната среда, тръстът Ngāti Apa ki te Rā Tō и тръстът Te Araroa работят съвместно за въвеждане на мерки за биосигурност по маршрута. Те са инсталирали почистващи станции до езерата, в които има линдавия, с образователни табели, които изискват от туристите да почистят обувките и екипировката си, преди да продължат към Ротомайревенуа и евентуално да вземат със себе си нови видове.

Най-вече чрез знаци и видеоклипове, излъчвани в приложението на пътеката Te Araroa, те призовават посетителите да не докосват водата - независимо дали плуват, мокрят кърпа, за да се охладят, или потапят GoPro, за да направят подводен кадър. Това се дължи не само на риска за биосигурността, но и на уважението към мястото: „Водата на Ротомайруенуа е „тапу“ (свещена) и влизането във водата е нарушение на това“, казва Скилтън.

През лятото надзирател - често някой от Министерството на опазването на околната среда или представител на Ngāti Apa - остава за продължителен период от време на езерото, за да наблюдава и разговаря с туристите, като им обяснява рисковете за биосигурността, културното значение на езерото и потенциалното човешко въздействие.

Засега има признаци, че хората спазват указанията, и все по-малко примери за посетители, които безразсъдно потапят себе си или хавлията си във водата след дълъг и изпотен поход. Но проучванията показват, че все още има разлика между разбирането на риска и активността за предотвратяването му. Джанет Нюъл, рейнджър по биоразнообразието към Департамента по опазване на околната среда, казва, че макар хората да признават, че са прочели табелите на почистващите станции и разбират защо са там, това не означава непременно, че ги използват. Съществува убеждението, че „проблемът не е в мен, а в другите хора“, казва тя.

„Възможност и отговорност“

Тъй като Ротомайруенуа е част от национален парк, ограничаването на броя на посетителите би било трудно, а и това не е мярка, която Министерството на опазването на околната среда иска да предприеме. Вместо това посланието, което иска да отправи, е хората да отиват и да се наслаждават на тази девствена среда, но да отчитат по-широкото въздействие, което оказват.

Когато работи като надзирател на хижата, ролята на Грифин включва събиране на боклуци и почистване на тоалетните.

„Увеличаването на броя на хората означава, че броят на случаите, в които трябва да изпразваме тоалетните, се увеличава. И така, имаме разходи за хеликоптери, въглеродни емисии за доставянето на хеликоптер в задната част на страната: това са все неща, които трябва да се вземат предвид, когато се мисли за броя на хората, които отиват в задната част на страната“, казва тя. 

Но в същото време „искаш хората да отидат и да се насладят, да могат да го видят, да седнат там и да седнат с него“, казва тя, като си спомня първите си посещения. „Има нещо наистина специално в това да стигнеш там, да стоиш до езерото и да е просто спокойно. Чуваш много птици, но водата е спокойна, а да видиш в нея е лудост, толкова е зашеметяваща“.

В крайна сметка става въпрос за фин баланс, казва Скилтън: „Нарастващият брой посетители носи както възможности, така и отговорност. Изключително важно е всички, които посещават това място, да разберат значението му и да предприемат необходимите стъпки, за да сведат до минимум въздействието си. Като се придържаме към правилата и насоките, можем да защитим уникалните екологични характеристики на езерото и да запазим културното му значение за бъдещите поколения.“

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

-Какво си учил? -Аз завърших право. -Аз пък криво-ляво.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Д-р Здраве: Вдъхновението е искрата, която променя всичко (ВИДЕО)

Д-р Здраве: Вдъхновението е искрата, която променя всичко (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 минути

По темата говори Мирослава Велева – Радкова – писател и мозъчен треньор

<p>Момче почина, след като се инжектира с... пеперуда</p>

Момче почина, след като се инжектира с... пеперуда

Свят Преди 6 минути

Твърди се, че тийнейджърт направил това като част от „онлайн предизвикателство“

Ледниците в света се топят по-бързо от всякога

Ледниците в света се топят по-бързо от всякога

Свят Преди 46 минути

Ледниците са отличен индикатор за изменението на климата

,

Най-богатият човек в Грузия прехвърля средства, за да избегне санкциите на САЩ

Свят Преди 51 минути

Бидзина Иванишвили е основател и почетен председател на управляващата в страната партия „Грузинска мечта“

.

Светлана шокира с признания: Вече не е Гущерова, а Мария била гола на дивана ѝ

България Преди 1 час

„Свободна съм вече. Просто така се случиха нещата“, разкри Светлана пред камерите

<p>Остров Анидрос се премества всеки ден със 7 мм на запад</p>

Сеизмолог: Остров Анидрос се премества всеки ден със 7 мм на запад

Свят Преди 1 час

Важно е да се отбележи, че след относително сеизмично „затишие“ в района, отново бе регистрирано силно земетресение

Петков: Бързата реакция на цялата ни коалиция направи така, че да има пълно увеличение на пенсиите

Петков: Бързата реакция на цялата ни коалиция направи така, че да има пълно увеличение на пенсиите

България Преди 1 час

„Швейцарското правило” е било изчислено по грешен начин, каза съпредседателят на ПП

Пеевски: "ДПС - Ново начало" ще управлява България, това е сигурно

Пеевски: "ДПС - Ново начало" ще управлява България, това е сигурно

България Преди 1 час

"Ние правим всички хубави неща. Вчера кой върна пенсиите?", реторично попита той

Среща на върха: Външните министри от Г-20 се събират в Йоханесбург

Среща на върха: Външните министри от Г-20 се събират в Йоханесбург

Свят Преди 1 час

Конфликтът в Близкия изток и войната на Русия в Украйна са водещите теми в дневния ред

Спасиха работника, затрупан в изкоп в Сърбия

Спасиха работника, затрупан в изкоп в Сърбия

Свят Преди 1 час

Търсенето на мъжа е продължило осем часа

<p><span style="color:#ff0000;"><strong>3 години</strong></span> война в Украйна: Колко са жертвите</p>

3 години война в Украйна: Колко са жертвите

Свят Преди 1 час

При липса на признаци за скорошно прекратяване на огъня, тежките загуби и от двете страни ще имат трайни последици

Апартамент изгоря в столичния кв. "Банишора"

Апартамент изгоря в столичния кв. "Банишора"

България Преди 2 часа

Огънят вече е загасен, няма пострадали

Снимката е илюстративна

- 20.1°C в Добрич: България осъмна в ледена хватка

България Преди 2 часа

❄️ 20 февруари 2025 г. донесе арктически студ, с рекордни температури под -20°C. Кои бяха най-студените места и как да се предпазим?

И Димитър Аврамов се отказа от депутатския си имунитет

И Димитър Аврамов се отказа от депутатския си имунитет

България Преди 2 часа

Срещу него има висящо дело в Софийския апелативен съд за търговия с влияние