С поред ново проучване потокът от туристи в Езерния район "оцветяват" езерото Уиндърмиър, във Великобритания, в зелено, като предизвикват цъфтеж на водорасли.
(Във видеото може да научите повече за: Токсични водорасли застрашават най-голямото сладководно езеро на Острова)
Проучването, финансирано от Космическата агенция на Обединеното кралство, се смята за първото, което изследва въздействието на броя на посетителите върху екологията на езерото в Камбрия.
Цъфтежът на водораслите се подхранва от високи нива на хранителни вещества, които могат да идват от канализацията, и високи температури.
The flood of tourists to the Lake District is turning Lake Windermere green by driving algal blooms, according to new research
— Sky News (@SkyNews) May 7, 2024
⬇️ Read morehttps://t.co/1EsQNcuAnY
Те могат да направят водата токсична или да лишат дивите животни от кислород.
Кампанийната група "Спасете Уиндърмиър", която помогна за организирането на проучването, заяви, че то показва "пряка зависимост" между броя на посетителите и цъфтежа на водораслите.
"При наличието на ясна връзка между човешката дейност и растежа на водораслите, действията са наложителни", заяви Мат Станиек, основател на организацията "Спасете Уиндърмиър".
"Спасете Уиндърмиър" призовава за пълно премахване на всички канализационни води от Уиндърмиър.
Според анализа на "Спасете Уиндърмиър" на данните на Агенцията по околна среда (АОС) от 2020 г. насам United Utilities е изпуснала повече от 27 000 часа непречистени отпадъчни води.
Водните дружества могат законно да правят това при извънредни ситуации, за да предотвратят обратното натрупване на канализационни води на други места, но разпространението на заустванията повдигна въпроси дали те правят това рутинно.
ИА също така разрешава заустването на някои пречистени отпадъчни води, които, въпреки че са пречистени, все още съдържат много хранителни вещества от човешки отпадъци и детергенти.
Езерото Уиндърмиър е най-голямото в Англия, а по данни на националния парк Езерната област привлича около 18 милиона посетители годишно.
В рамките на проучването изследователската компания Map Impact анализира данни от мобилни телефони, за да оцени броя на хората в района, заедно с нивата на засечените хлорофил-а - индикатор за водорасли.
Изследователите са установили отделни дни, в които в района е имало повече от 300 000 души - в сравнение с местното население от едва 35 000 души.
A lovely day has been spent playing on and around lake Windermere pic.twitter.com/nIewj2Nm2p
— Michael (@riprap1) May 7, 2024
Те заявиха, че са открили връзка и с високите температури, като през горещото време на 2022 г. цъфтежът е бил по-интензивен, въпреки по-малкия от обичайното брой посетители.
Според метеорологичната служба изменението на климата вече е довело до затопляне на Обединеното кралство с около 1 °C от около 50-те години на миналия век, което води до по-дълги и по-чести горещи периоди.
Ричард Флемингс, главен изпълнителен директор на Map Impact, заяви, че изследването показва как технологията може да играе жизненоважна роля в разбирането на източниците на замърсяване и начините за тяхното смекчаване.
"Уиндърмиър е засегнат от замърсяване от различни източници, включително заустване на отпадъчни води от пречиствателни станции за отпадъчни води, преливници при бури, септични ями и пътни и селскостопански води", заявиха от Агенцията по околна среда.
Последните данни показват, че от 2020 г. насам фосфорът, който може да доведе до цъфтеж на водораслите, е намалял с 30 %, а през 2023 г. водите за къпане в езерото бяха оценени като "отлични".
"Ние сме абсолютно ангажирани с подобряването на качеството на водата в езерото Уиндърмиър. Ето защо работим в тясно сътрудничество с местната общност и редица партньори за намаляване на замърсяването от всички източници, както и за преразглеждане на разрешителните за пречиствателни станции за отпадъчни води във водосборния басейн на Уиндърмиър", заключиха от Агенцията по околна среда.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!