О граничената диета може да помогне на имунната система да се справи с рака. В ново проучване, проведено върху мишки, е доказано, че гладуването ефективно препрограмира метаболизма на специфични бели кръвни клетки, натоварени да унищожават тумори.
(Във видеото може да научите повече за: Стратегия срещу рака на дебелото черво: Превенция и диагностика)
Международен екип от експерти, ръководен от изследователи от Центъра за борба с рака "Мемориал Слоун Кетъринг" в Ню Йорк, изследва белите кръвни клетки, наречени естествени клетки-убийци (или NK клетки), при животните.
Имунната система използва тези клетки, за да се справи със заплахите за организма, включително рак и вируси. За разлика от Т-клетките, търсещи антигени, NK-клетките са в състояние да унищожават заплахи, с които не са се сблъсквали преди. Колкото повече организмът може да насочи тези имунни клетки към тумора, толкова по-големи са шансовете за оцеляване.
Fasting Boosts Immune System's Attack on Cancer, Mouse Study Finds https://t.co/Jxkqoe3jqE
— ScienceAlert (@ScienceAlert) June 20, 2024
Въпреки това NK-клетките са подложени на голям стрес, когато се намират в близост до рак.
"Туморите са много гладни. Те отнемат основни хранителни вещества, създавайки враждебна среда, често богата на липиди, които са вредни за повечето имунни клетки", казва имунологът Джоузеф Сун от раковия център Memorial Sloan Kettering.
"Това, което показваме тук, е, че гладуването препрограмира тези естествени клетки убийци, за да оцелеят по-добре в тази потискаща среда", споделя още имунологът.
Изследователите поставят мишки, инжектирани с туморни клетки, на диета, при която те могат да се хранят свободно, с изключение на два 24-часови периода на гладуване само с вода през всяка седмица. Както се очакваше, като цяло не се наблюдаваше загуба на тегло, но се наблюдаваше спад в нивата на глюкозата в кръвта, което предизвика повишаване на свободните мастни киселини, които се използват като алтернативен източник на енергия от NK клетките.
Най-важното е, че NK-клетките в мишките се адаптират, като използват за енергия свободните мастни киселини, а не глюкозата. Сякаш получават подкрепление или по-добра подготовка срещу рака чрез допълнително производство на цитокини - протеини, които казват на имунната система да си свърши работата.
Освен това NK-клетките са преразпределени по цялото тяло. Много от тях се озовали в костния мозък, където били изложени на високи нива на интерлевкин-12: този протеин предизвиква биологична реакция, която допълнително помага в борбата с рака.
"С двата механизма, взети заедно, откриваме, че NK клетките са предварително подготвени да произвеждат повече цитокини в тумора", казва имунологът Ребека Делконте от раковия център Memorial Sloan Kettering.
"А с метаболитното препрограмиране те са по-способни да оцелеят в туморната среда и са специализирани да имат по-добри противоракови свойства", споделя Делконте.
Авторите на проучването искат да подчертаят, че не трябва да се започва режим на гладуване без предварителна консултация с лекар. Това, което е здравословно за един човек, може да не е за друг.
Що се отнася до това изследване, то все още е в начален етап и трябва да бъде проверено при хора. Остават редица въпроси, на които трябва да се отговори, като например дали всички NK клетки преминават през една и съща преквалификация през целия си живот.
"Това е въпросът за милион долара. И на който едва сега започнахме да отговаряме, използвайки техниките за маркиране на клетки, които използвахме в това изследване", казва Сун.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!