Р еките правят най-различни странни неща - от връщане назад до промяна на посоката си на движение, а понякога тези промени могат да бъдат предизвикани от сеизмични събития, като например земетресения. Ново проучване разкрива как силно земетресение преди 2500 години е довело до рязка промяна на посоката на една от най-големите реки на планетата - малък воден басейн, познат ни като Ганг.
(Във видеото може да научите повече за: Изригването на вулкана в Исландия е било предшествано от поредица от земетресения)
Откритието е своеобразен пробив, тъй като макар отдавна да знаем за промяната на посоката на реките - нещо, което науката нарича авулсии - досега не беше потвърдено, че движещата сила може да е земетресение. И със сигурност не за нещо толкова огромно като река Ганг.
Днес Ганг тече на повече от 2 575 километра от Хималаите до Бенгалския залив. Тя образува втората по големина речна система в света, тъй като се обединява с други реки, включително Брахмапутра и Мегна, като по дебит я превъзхожда само Амазонка.
Трудно е да си представим, че такова водно чудовище може да се движи, но промените в коритото, които обхващат десетилетия или няколко наводнения, са неразделна част от живота на реката. Това е така, защото отнесените от горното течение на реката седименти могат да променят разположението на терена, повдигайки речното корито, докато водата не намери път с по-малко съпротивление, течейки в малко по-различна посока.
Въпреки това не е необходимо да се стига до такива продължителни процеси, тъй като това ново изследване разкрива как земетресенията могат да доведат до промени в коритото, които се случват почти мигновено. Разглеждайки сателитни снимки, екипът открива нещо, което изглежда е било бивш главен канал на Ганг, който е вървял успоредно на днешното течение на реката в продължение на около 100 км (62 мили).
През 2018 г. те изследвали района, когато забелязали нещо интересно по протежение на оттеглената река: пясъчни вулкани. Известни като сеизмити, те се характеризират с ивици пясък, излизащи вертикално през хоризонтални слоеве кал, и са известен страничен ефект от земетресенията.
Те откриват сеизмични участъци на голяма територия и всички те изглежда имат сходни модели, което показва, че са създадени по едно и също време. Химическият анализ на сеизмитите разкрива, че те датират отпреди 2500 години, когато, както предполагат изследователите, земетресение с магнитуд 7 или 8 е променило ландшафта.
Що се отнася до източника на земетресението, изместило Ганг, то може да е възникнало от зона на субдукция на юг и изток, където част от океанската кора си проправя път под Бангладеш, Мианмар и Североизточна Индия. Алтернативно, движещата сила може да са били големи разломи в основата на Хималаите - вероятност, която буди безпокойство, тъй като изследванията сочат, че тези зони може да бъдат засегнати от друго земетресение с подобен магнитуд като това, което е променило течението на Ганг.
Земетресенията са изключително смъртоносни, тъй като могат да изместят водата навътре в сушата и в морето, като предизвикват катастрофални цунами. Поради това се провеждат много изследвания, за да се предвиди по-добре кога ще настъпят тези природни бедствия, включително и геологията на зоните на субдукция, които могат да предизвикат мегатрусови земетресения.
Това са революционни изследвания, както в преносен, така и в буквален смисъл.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!