Т ропическите гори са застрашени от високите температури, несъвместими с фотосинтезата, съобщи Франс прес.
Оказва се, че тропическите гори не са застрашени само от обезлесяването или сушата. Прекалено високите температури могат да възпрепятстват фотосинтезата, се казва в резултатите от научно изследване, публикувано в сп. "Нейчър".
Досега едва 0,01 процента от листата в горната част на дървесните корони са преминавали през прага на 47 градуса по Целзий. Това е границата, блокираща трансформацията на слънчевата светлина и въглеродния диоксид в жизнена енергия за растенията.
What happens when it's too hot for tropical leaves to photosynthesize? This is the third #climate impacts study this week that has made the hair on the back of my next stand up as I sifting through the data https://t.co/t1apZBNwhR
— marlowehood (@marlowehood) August 23, 2023
Този процент обаче би могъл да се увеличи бързо, тъй като листата се затоплят по-бързо от въздуха. "Ако затоплим въздуха с два до три градуса, температурата на повърхността на листата нараства с осем градуса", обясни по време на брифинг Кристофър Доути от университета в Северна Аризона. Повишаването на средната температура със средно 4 градуса по Целзий, както показват настоящите климатични измервания, би могло да бъде път към най-лошия сценарий - тотална некроза на листата, каза още Доути. Тази некроза би могла да бъде фактор за трансформация на част от тропическите гори в савана.
Ако темпратурите на въздуха продължат да нарастват с 0,03 градуса по Целзий на година, масовата смърт на листната маса ще настъпи след малко повече от век според учените. Предположенията се базират на сателитни данни на НАСА, свързани с измерване на температурата на растителната покривка, съчетани с наблюдения на почвата. Измерванията се правят с помощта на сензори, прикрепени към листата.
Засега има неясноти по отношение на ефекта на свръхтоплината на най-горните слоеве листа върху цялата гора, каза Доути. "Вярваме или не, не знаем много за смъртта на дърветата", каза Грегъри Голдсмит от университета Чапман в Калифорния, който е сред авторите на изследването.
Не е нужно човек да е учен, за да знае, че дървото умира, когато загуби корените си, пояснява Голдмист. Температурните и хигрометричните ефекти върху здравето на дърветата са по-малко видими, а некрозата на листата не води непременно към смърт на цялото дърво. Въпреки това данните са обезпокоителни. В Амазония, която е по-топла от другите гори, смъртността при дърветата расте от десетилетия. Фрагментацията на горите, както и обезлесяването, вдигат допълнително температурата.
Тропическите екосистеми съставляват 45 процента от горите на планетата и играят ключова роля в абсорбирането на въглеродните емисии. Те съставляват и около половината от биоразнообразието на растителния свят с повече от 40 000 вида дървета.
Затоплянето на растителната покривка е знак, който трябва да ни провокира към действие, каза Джошуа Фишър от университета Чапман, който също е част от настоящото изследване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!