Ч удили ли сте се как най-добрите атлети в света са станали толкова добри? Как Юсейн Болт се движи през пистата със скоростта на светлината (почти)? Ами Майкъл Фелпс? Той наполовина делфин ли е? Или просто е имал страхотен учител?
"Практиката води до съвършенство“ ли е единственото нещо, което влияе върху това дали някой е добър в даден спорт? Можеш ли да се родиш добър? Това са въпроси, които много хора си задават. Особено тези, които се интересуват от спорт.
През последните години има значителен ръст в използването на ДНК тестове сред спортни отбори, треньори и спортисти. Това е противоречива тема, но от научна гледна точка идеята за достъп до генетична информация за прогнозиране на спортните способности е вълнуваща перспектива.
Всеки от нас има индивидуална и уникална структура на ДНК, която ни влияе по много различни начини. Някои от нас са добри в бягането, други не са в състояние да преработят глутена, а трети получават невероятно тежък махмурлук дори от малко алкохол. Въпреки това само наличието на правилната ДНК не помага непременно, когато става въпрос за подобряване на конкретни способности. Разбирането на ДНК и как тя влияе позволява на топ спортистите да се възползват от генетичните си предразположения и от своя страна да развиват физическите си способности.
А какво трябва да направите, ако нямате финансови средства да тествате гените си?
Безплатен начин да оцените и подобрите атлетичните си умения е да адаптирате тренировките си, за да отговарят на текущата ви физическа форма - или соматотип.
Соматотипът е друг термин за „тип тяло“ и според формулата на Хийт-Картър има три ясно дефинирани соматотипа, наречени ектоморф, ендоморф и мезоморф. Въпреки че има три типа тяло, хората почти винаги са комбинация от трите. Освен това хората често могат да тренират телата си, което прави възможно преминаването от един тип към друг.
Кои са трите соматотипа?
- Ектоморф: Този тип тяло е пример за човек с бърз метаболизъм, малко мазнини, но и трудности при натрупването на мускули, поради което той често има плоски гърди и лека мускулна дефиниция.
- Ендоморф: Хората с този тип тяло са "по-закръглени", лесно натрупват мазнини и мускули, но загубата на тези мазнини често е по-трудна поради по-бавния им метаболизъм.
- Мезоморф: Мезоморфът се идентифицира като мускулест тип тяло и е по-триъгълен от останалите. Те имат бърз метаболизъм, но също така имат много отзивчиви мускулни клетки, които позволяват бърз и добре дефиниран мускулен растеж.
Всеки соматотип реагира по различен начин на една и съща физическа подготовка и диети. Ако искате да станете успешен спортист, трябва да адаптирате тренировките си към типа ви тяло, в противен случай рискувате много упорита работа без реална полза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!