В сички обичаме да ходим по ресторанти - с повод или без.
С приятели и семейство, с колеги след работа, за да се отпуснем, но понякога може да се случи точно обратното и да останем доста недоволни от времето прекарано в един или друг ресторант.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ОТ ИЗМАМИ В РЕСТОРАНТИТЕ
Освен, че трябва да се доверяваме на доказани с времето места за хранене, е добре и да четем или питаме за препоръки за добри ресторанти, ако искаме да посетим някое ново място.
Има няколко начина, по които ресторантите ни карат да даваме повече пари, отколкотo бихме искали, а услугата да не е качествена или не отговаря на порцията, която сте получили, пишат от Brightside.
Топ 10 на най-добрите ресторанти в света
Ето един пример:
Илюзията на Делбьоф
Всички сме виждали снимки, на които две различни фигури имат еднакъв размер.
Тази илюзия прилагат и в някои ресторанти по следния начин:
От класната стая до ресторант без отпадъци: Блажка
Слагат порциите в големи чинии. Според проучване колкото по-голяма е една чиния, толкова по-голяма е вероятността храната в нея да ви се струва недостатъчна и да си поръчате повече, а всъщност количеството е достатъчно.
Ястието би се побрало идеално и в по-малка чиния, но няма да има същото въздействие.
На някои шведски маси се дават малки чинии, за да не ядат клиентите много храна. Разбира се в някои случаи този ефект е търсен и не се прави с цел заблуда на клиентите, а за по-естетично представяне на дадената храна.
Two new papers showing that domestic dogs do not experience the Delboeuf illusion https://t.co/nCQ7X3Pjqf https://t.co/EYW1R5PHKq pic.twitter.com/8bAfJomrFu
— Laura Kelley (@lauraakelley) January 3, 2017
Ето още един пример:
Изкуствено оцветяване на храната. Например сьомгата е много вкусна и здравословна. Според Brightside някои ресторанти поръчват рибата от места, където тя не се отглежда правилно и е с друг цвят.
Характерна е с розовото си месо и мек вкус. Всъщност дивата сьомга е с най-различен цвят в зависимост от мястото на улова. Най-розова е сьомгата в Аляска.Развъжданата в рибарници сьомга се оцветява преднамерено, пише БНР.
Нея я хранят с мазнина и месо от малки рибки (херинга, аншоа), пшеничен глутен, соя, пилешки обрезки, генномодифицирана мая. Това хранене прави месото сиво и за да му се придаде търговски вид, дават на сьомгата да яде и розови гранули "Карофил". Лошото е, че основната му съставка е изкуствена. Нарича се астаксантин и се синтезира в лаборатория от петролни деривати.
В развъдника просто нямат време да чакат сьомгата сама да си синтезира астаксантина от водорасли и мекотели и затова я боядисват в розово.
В галерията горе вижте още трикове, с които да разберете дали ви лъжат в ресторантите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!