М ного от нас вярват, че мъжете и жените са коренно различни същества. И това е вярно, има реални биологични различия между мъжете и жените. Но дали тези различия не са преувеличени? За щастие редица проучвания са насочени към отсяване на фактите от измислиците в това отношение.
Ето три примера за това, че мъжете и жените се различават по-малко, отколкото мнозина от нас си представят.
1. По отношение на креативността
Според психолога Снехал Хора от Училището по мениджмънт към Университета в Бъфало "поради очевидния мъжки характер на качествата общото схващане за креативността е, че тя е мъжка работа". "Жените систематично са по-малко ангажирани и подценявани в задачи, които изискват творчество".
Означава ли това обаче, че жените по природа са по-малко креативни? Съвсем не, според изследването на Хора, публикувано в Journal of Applied Psychology.
Нейното проучване установява, че мъжете са оценени като по-ефективни в творческата си дейност от жените, въпреки че имат еднакви творчески способности. Това е така, защото жените обикновено са ограничени от собствените си интернализирани роли на пола. Според Хора важна стъпка за преодоляване на този дисбаланс е жените да осъзнаят интернализираните полови предразсъдъци, за да им се помогне да ги преодолеят.
"Организациите и лидерите трябва да предприемат подходящи мерки и да осигурят подходяща среда, така че жените не само да се чувстват комфортно да бъдат креативни, но и да възприемат своята креативност точно", твърди тя.
"Въз основа на резултатите от това изследване средата, която насърчава половото егалитарно отношение, добротата, равенството и загрижеността за другите, вероятно ще бъде полезна за повишаване на креативността на жените и мъжете."
2. За мъдростта
Според психиатъра Дилип Джесте мъдростта има няколко компонента:
- Емпатия или състрадание
- Контрол над емоциите
- Саморефлексия
- Приемане на несигурността
- Приемане на разнообразието от гледни точки
- Решителност
- Даване на съвети на тези, които търсят напътствия
- Духовност (усещане за постоянна свързаност със същност, която не се вижда или чува)
Неотдавнашно проучване на Джест, публикувано в Frontiers in Psychology по темата, разкрива, че жените са постигнали по-високи резултати по отношение на състраданието и други просоциални компоненти на мъдростта, както и по отношение на саморефлексията. Мъжете са постигнали по-високи резултати по отношение на решителността и са показали по-голям контрол върху емоциите си.
"Някои експерти по мъдрост твърдят, че мъдростта трябва да бъде андрогинна - т.е. тя не е черта, принадлежаща на определена полова група", обяснява Джест. "Някои полови различия обаче биха могли да се коренят в съществуващите ни социокултурни очаквания за жените и мъжете. И с промяната на половите норми и подобряването на равнопоставеността между половете е възможно тези различия да намалеят."
Според Jeste в повечето общества жените и мъжете са третирани по различен начин още от детска възраст и това се отразява на това какво според тях е мъдростта и как различават мъдрата жена от мъдрия мъж. Това може да накара жените и мъжете да развиват мъдрост по малко по-различен начин, както умишлено, така и неумишлено.
Въпреки че и мъжете, и жените трябва да бъдат еднакво ценени за мъдростта, която носят, Jeste ни дава три умения за мъдрост, които да практикуваме независимо от пола си:
- Стремете се да разбирате гледните точки на други хора, които имат различен произход и възгледи от вашите собствени
- Развивайте състрадание, като помагате на другите в общността си и участвате в каузи
- Практикувайте ефективно вземане на решения, като забавите процеса и обмислите всички доказателства
3. За интимността
Проучване, ръководено от Емели Констант, публикувано в European Review of Applied Psychology, изследва как мъжете и жените изразяват, определят и преживяват интимността в романтичните отношения. Според предишни изследвания интимността се определя като "емоционален компонент на любовта", който се отнася до чувствата на:
- Близост
- Свързаност
- Свързаност
Изследването на Констант допълва това определение, като показва, че интимността е междуличностна по природа (т.е. трябва да се основава на себеразкриване и отзивчивост) и е от съществено значение за благополучието и функционирането на човека, както и за удовлетворението.
Още по-важно е, че проучването разкрива, че жените са по-склонни да ценят общуването, обичта и емоционалната близост. Мъжете са по-склонни да ценят общите дейности, съвместното прекарване на свободното време и сексуалната близост.
Противоотровата на това несъответствие може да се открие в междуличностния характер на интимността, който може да се постигне чрез уважение към характера на другия и искрена отзивчивост. Това гарантира, че и двамата членове на връзката зачитат преживяването на другия и изразяването на интимност.
Разликите в личността и качествата на мъжете и жените е най-добре да се разглеждат като допълващи се, а не като конкурентни. Това е особено видимо, когато отделим време да преосмислим стереотипите си за половете в светлината на новите научни доказателства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!