Н ови проучвания показват как прекаленото фокусиране върху постигането на перфектно настроение и щастие може да доведе до много по-негативни последици.
Въпреки че фокусът върху положителната настройка, с която често се занимава психологията, беше широко прокламиран като противовес на така наречената „отрицателна“ психология, то може да се окаже, че тя не е по-полезна за здравето ни.
Ако щастието се превърне в цел, която не успяваме да постигнем, започваме често да си мислим, че има нещо нередно в нас самите. Не е ясно как еволюцията на щастието е достигнала до този момент, но трябва да има причина хората да приемат толкова присърце мантрата „Трябва да бъда щастлив независимо от всичко“.
Според скорошно проучване на Мурат Йълдърим от университета Агри Ибрахим Чечен и Джон Малтби от университета в Лестър, щастието има своите функционални и дисфункционални аспекти. Положителната страна е, че щастието може да насърчи по-адаптивното функциониране, като позволи на хората да виждат положителните страни на различни ситуации.
Дисфункционалният аспект на щастието обаче „има пагубно въздействие върху благосъстоянието и психичното здраве“ допълват специалистите. Повечето изследвания относно щастието се фокусират върху неговите функционални аспекти, но според Йълдърим и Малтби това не успява да завърши картината.
Представете си себе си на събитие, което сте очаквали с нетърпение като такова, което ще ви направи истински щастливи. Може би вие и ваш приятел сте планирали да отидете на концерт на общ любим изпълнител. Месеци наред сте си представяли колко ще бъде вълнуващо и забавно.
Тази представа обаче скоро се превръща в ирационално вярване, че щом толкова силно сте искали да се насладите на шоуто, то значи „трябва“ да се радвате на всеки един момент от вечерта. След като стигнете там обаче, малките неща започват да ви дразнят: краката ви болят, има опашка пред тоалетната и започвате да се обвинявате защо не сте достатъчно щастливи на това събитие.
Всичко е прецакано, сега какво?
Три начина да тествате собствените си ирационални вярвания за щастие
Учените са разработили три елемента, които показват до каква степен влияят нашите вярвания на щастието ни. Тези три елемента могат да се превърнат в ирационална скала на щастието.
Можете да оцените себе си с 1 (категорично несъгласен) до 7 (напълно съгласен) за следните твърдения:
- Би трябвало винаги да съм щастлив във всички аспекти на живота си.
- Трябва винаги да съм щастлив във всички аспекти на живота си.
- Бих предпочел винаги да съм щастлив във всички аспекти на живота си.
Въз основа на онлайн извадка от 2022 г. за направено проучване сред 166 възрастни (на средна възраст 40 години), авторите съобщават, че хората, които са склонни да са съгласни с едно от твърденията, също са съгласни и с останалите. Средната стойност на участниците била малко под 13. Повечето отбелязани между 7 и 17, което означава, че доста хора се поддават на своите ирационални вярвания.
Дракони, розови слонове, призраци: Какво (не) знаем за халюцинациите?
По всичко личи, че хората, силно вярващи, че „трябва“ да бъдат щастливи, са мотивирани да търсят възнаграждение за някое свое постижение, особено когато са били подложени на повече стрес в последно време. Затова е хубаво да променим отношението си към ситуацията и така да бъдем по-щастливи в от нея. Както заключават авторите:
„Ако щастието изглежда временно и трудно постижимо, това е защото човек позволява на погрешните си вярвания да повлияят на щастието им“.
Как да превърнем ирационалните идеи в рационално щастие
Констатациите на изследователите ни показват, че търсенето на щастие само по себе си се превръща в процес, който е обречен на провал. Колкото повече се опитваме да превърнем някоя стресова ситуация в положителна, толкова по-малък е всъщност шансът да се справим с нея ефективно и толкова повече продължаваме да намаляваме възможността за положителен резултат.
Връщайки се към примера със злополучния концерт, опитите да се принудим да се чувстваме добре, когато нещата не вървят точно по план, всъщност довежда до една контрапродуктивност. В такъв момент е изключително важно да не позволяваме на идеята, че щастието е всичко да ни пречи да си прекараме добре.
Приемането на ситуациите такива каквито са вместо да се опитваме да ги накараме да проработят насила изглежда, че може да бъде ключът към това щастието да се превърне в движеща сила.
Следващият път, когато се почувствате разочаровани, че не сте щастливи, колкото бихте искали да бъдете, запитайте се защо това има толкова голямо значение. Няма ли други аспекти от живота, които са също толкова важни?
За финал, измерването на нашите собствени ирационални вярвания за щастие изглежда е първата стъпка към намирането на удовлетворението, което идва от приемането на радостите на живота, които животът ни предоставя и да им се радваме такива каквито са.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!