Б аба Марта донесе слънчево и засмяно време навън и с това желанието ни да излизаме с приятели или да приемаме повече покани за събития се увеличава. А ако говорим за събития, там редовно се набляга на т.нар. „нетуъркинг“ (от англ. – разширяване на кръга, общуване с непознати).
Повечето хора съвсем разбираемо срещат пречки, когато трябва да се представят на непознати и да общуват с тях във формална среда. Ето няколко наблюдения, породени от години посещаване на един от най-успешните формати за нетуъркинг: събитията от семейството TEDx.
1. Започнете с по-леки събития
Ако се притеснявате да направите първата крачка, забавните места са първата крачка. Пример са конференциите от семейството TEDx, които се провеждат в цял свят. Те залагат, от една страна, на интересни лектори, които от сцената в рамките на 15-ина минути споделят иновативни идеи, а от друга страна включват силен неуъркинг елемент в паузите между лекциите. Така имате повод да се заговорите с човека до вас по казаното от сцената и да обмените опит, а когато излезете от основната зала редица игри и активности помагат за разчупването на леда.
2. Забравете сухите факти и наблегнете на нетрадиционни въпроси
Ако трбява да се представите на непознат, вероятно ще започнете с името и длъжността си. Те вероятно ще направят същото. Само че, ако се окаже, че всъщност работите в съвсем различни области, разговорът обикновено спира дотам. Вместо това, задайте въпрос с отворен отговор. Ще разберете много повече за човека отсреща, ако го питате какво търси в момента (работи както в личен, така и в професионален разговор), кое последно го е изненадало приятно или къде би искал да пътува. Тук нашите приятели от TEDx отново се включват с добри практики: всеки посетител получава бадж, на които има две полета за попълване, едното е името, а другото е индивидуалният отговор на въпроса „Говорете с мен за…“, като така хора с интерес или любопитство към дадена тема се намират по-лесно.
3. Говорете първо с чужденците
Забелязвате ги отдалече: говорят помежду си, но обикновено българите се свенят да говорят с тях заради езиковата преграда. Затова и повечето чужденци се радват да се запознаят с нови местни хора и да обменят опит колко различни (или изненадващо сходни) са културите им. Понеже форматът е световно познат и има издания в абсолютно всяка държава, TEDx винаги привлича хора с близка ценностна система и същевременно много различни езици. Обединява ги английският, а за предстоящото издание на TEDxVitosha на 9 март организаторите вече обявиха, че събитието е двуезично и ще има превод на английски и на български.
Първата крачка при запознанство с нов човек винаги ще е малко странна, но колкото по-често се пробвате, толкова по-добри ставате… и повече удоволствие ви носи.
След точно една седмица, на 9 март, в Народния театър в София ще се проведе едно от най-вълшебните и мащабни издания, подходящо за нетуъркинг: TEDxVitosha. Вземете билети ТУК.
За TEDx, x=самостоятелно организирано събитие
В духа на идеите, които си струва да бъдат споделяни, TED създава програма, наречена TEDx.
TEDx е програма от местни, самостоятелно организирани събития, които събират хората заедно, за да споделят преживяване в духа на TED. Нашето събитие се казва TEDxVitosha, където x=самостоятелно организирано TED събитие. На TEDxVitosha ще съчетаем видеа от TED Talks и лектори на живо, за да запалим искрата на вдъхновена дискусия и да стимулираме създаването на условия за обмен на идеи.
Конференцията TED предоставя общи насоки за програмата TEDx, но отделните TEDx събития, включително и нашето, се организират самостоятелно.
За TED
TED е неправителствена организация, посветена на „идеите, които си струва да бъдат споделяни“, обикновено под формата на кратки, въздействащи лекции, изнесени от водещите мислители и дейци на деня. Много от тези лекции идват от годишната конференция на TED във Ванкувър, Канада, от конференциите TEDWomen и TEDGlobal, и от хилядите независимо организирани TEDx събития по света, които после стават достъпни безплатно на TED.com и в други канали.
Безплатните и отворени инициативи на TED за споделяне на идеи включват TED.com, където нови TED Talk видеа биват качвани всеки ден; TEDx, който дава лицензи на хиляди личности и групи, създаващи месни, независимо организирани събития по света в стила на TED; програмата TED Fellows, която подбира иноватори от цял свят, за да умножи въздействието от техните забележителни проекти и дейности; и образователната инициатива TED-Ed.
Следвайте TED в Twitter , във Facebook , в Instagram и в Snapchat на tedtalkshq.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!