Т ревожността често причинява възходи и спадове на енергийните нива, което може да ви накара да се почувствате невероятно изтощени. Някои хора са изморени през целия ден, докато други само след пристъп на тревожност. Трети изпитват постоянно нужда да подремнат, за да се възстановят, тъй като в противен случай сякаш не могат да се съсредоточат върху живота.
Чувството за умора е естествена реакция на тялото, която често се причинява от стрес и безпокойство. В тази статия ще проучим произхода на умората, свързана с тревожността, и какво може да се направи, за да се борим с нея.
Чувството за умора е напълно естествено за човека, особено ако не спите достатъчно. Когато изпитвате и безпокойство, може да се почувствате още по-изтощени, отколкото се очаква.
Много фактори могат да обяснят защо тревожността ви изморява. Най-често срещаните са:
- Срив след тревожност
Основната причина е свързана със състоянието, в което изпадате, след като адреналинът ви свърши. Официалното наименование на това явление е надбъбречна умора. Безпокойството е като да си с повишена готовност. Тяло се подготвя да се биете или да бягате, като по този начин е заредено с енергия, за да можете да реагирате при заплаха. След това, когато адреналинът се изчерпи, тялото ви преминава през срив, който може да ви накара да се почувствате изтощени.
- След мускулно напрежение
Тревожността причинява дълбоко мускулно напрежение през целия ден и това често води до подобно „изцедено“ усещане. Тялото ви се чувства уморено.
- Психическа умора
Част от тази умора е изцяло психическа, просто защото мозъкът ви може да остане без сили. Безпокойството е свързано с постоянни, стресиращи мисли и свръхактивен мозък. Това пък им връзка с вашите когнитивни способности, което води до източване на способността ви да мислите и реагирате. Освен това увеличава емоционалното ви натоварване (поради тревожни мисли), което означава, че в крайна сметка сте емоционално и психически изтощени. Така че не трябва да е изненада, че всичко това изморява тялото ви до степен, че иска да си починете.
- Неправилно взети почивки
Дремвате ли често през деня? Това може да ви помогне да преодолеете умората и да намали тревожността, което е добре. Ако обаче си позволявате твърде много дрямка, това затруднява съня през нощта, което от своя страна може да увеличи тревожността ви. Дрямката в идеалния случай трябва да продължи по-малко от 20 минути, за да избегнете затруднения със съня през нощта.
- Депресия
И накрая, тревожността може да причини депресия, особено след пристъп на тревожност. Депресията е свързана с огромна загуба на енергия и това прави изключително трудно да останете нащрек през целия ден. Ако се борите с депресия, може да ви бъде от полза да поговорите с някого по темата.
Всичко това са допринасящи фактори, които обясняват защо умората може да е свързана с безпокойството, а дори не сме споменали всичките хормонални и невронни промени, които се случват по време на тежък стрес.
- Какво можете да направите, за да спрете умората
Спирането на умората е трудно, защото това е начинът на тялото ви да си осигури почивка, когато почувства, че има нужда от нея. Пиенето на кафе е един от начините да се справите, но без да прекалявате, защото могат да се влошат симптомите на тревожност и да се затрудни спокойния сън през нощта.
Още от автора:
Грижата за себе си, която е добре да прилагате в живота си
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни нараняв
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!