Треска за Димитрис Папайоану
Източник: Julian Mommert

В Гърция, където легендарният хореограф Димитрис Папайоану има статут на полубожество, на практика е почти невъзможно да се сдобиете с билет за негов спектакъл.

За последното представяне на „Великият укротител”, само преди две седмици в Атина, билетите бяха изчерпани едва за десет минути.

Така приключи и мащабното тригодишно турне на зашеметяващия спектакъл, с който Папайоану покори публиката на 4 континента.

През 2018 г. спектакълът беше представен три поредни вечери в Пловдив, при огромен интерес и напълно разпродадени зали три месеца по-рано. Очевидно, тази треска постепенно се пренася и в България.

Обявяването на новината за гостуването на новия спектакъл на Димитрис Папайоану през септември 2020 г. в Пловдив, едва няколко месеца след световната премиера през май 2020 г. в Атина, предизвика треска за билети сред българските му фенове.

Вследствие на това огромна част от билетите за спектаклите на 3 и 4 септември, с които се открива ONE DANCE WEEK 2020, е вече изчерпване.

Това е напълно ново явление в България, защото никога досега не се е случвало да има толкова голям интерес към съвременен танцов спектакъл девет месеца преди представянето му.

Това споделят организаторите на международния фестивал, който е и сред престижния списък на копродуценти на новата творба на Папайоану.

Роден в Атина през 1964 г., Димитрис Папайоану е ученик на легендарния гръцки художник Янис Царухис.

Първоначално работи като илюстратор и автор на комикси, след което се изкачва до върховете на изпълнителските изкуства като режисьор, хореограф, танцьор, сценограф, дизайнер на костюми и осветление.

През 1986 г. Папайоану основава Edafos Dance Theatre и в продължение на 17 г. представя там своя физически театър, експериментален танц и пърформанс.

Печели световна слава с грандиозните церемонии по откриването и закриването на Олимпийските игри в Атина през 2004. Година по-късно спектакълът му Originis, с който открива и първите Европейски игри в Баку, е номиниран за 6 награди „Еми”.

През същата година е провъзгласен „хореограф на годината” от италианското списание Danza&Danza.

През 2017 г.  получава Специалното отличие на Европейските театрални награди, дадено му заради неговия „тотален театър, с очевидна зрялост на изразните средства“. 

През май миналата година в Пловдив българският министърът на културата, Боил Банов отличи световноизвестния хореограф с почетния знак „Златен век” – печат на Цар Симеон Велики, и с грамота за постиженията му в областта на културата.

През 2018 г. Папайоану става и първият хореограф, създал спектакъл за трупата на легендарната Пина Бауш във Вутерпал - Since she.

Допълнителна информация ще намерите в сайта на ONE DANCE WEEK.

Събитието във Facebook следете тук.

Билети за спектаклите на 3 и 4 септември 2020 г. в Дом на Културата „Борис Христов” все още можете да намерите на касите на EasyPay в цялата страна, както и онлайн от мрежата на EpayGo.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 15 минути

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Удължиха помощта за украинските бежанци

Удължиха помощта за украинските бежанци

България Преди 1 час

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма за закрила

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 4 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 4 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 4 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 5 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 5 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 5 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 5 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 5 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 5 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 6 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 6 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 6 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 6 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Свят Преди 6 часа

Мъжът се грижил за семеен гроб на 22 март, когато бил заподозрян в запалване на пожар