З наете ли, че травма от детството може да окаже значително влияние върху живота в зряла възраст? Първите години са решаващ етап за емоционалното, умственото и социалното развитие на индивида. Травматичните събития, които се случват през този период, обикновено имат дългосрочни последици, засягащи психичното здраве.
От какво зависят последиците от детските травми? Не всички хора ще изпитат същите последствия. Те варират значително в зависимост от самата травма, възрастта, на която е настъпила, подкрепата, получена след събитието и самия човек.
Доказателствата, свързващи травмите в детството и развитието на психични разстройства в живота на възрастните, са значителни.
Хората, изложени на травматични обстоятелства в детството си, са по-склонни да проявят разстройства на настроението, тревожност, проблеми с контрола на импулсите и злоупотреба с вещества. Възможно е травмата да повлияе на способността за управление на емоциите, което води до трудности при справяне със стреса и предизвикателствата на живота в зряла възраст.
Освен това травматичните преживявания в детството оказват влияние върху емоционалните взаимоотношения и начина за формиране на връзки с другите. Например възникват несигурни или обсебващи модели на привързаност, които затрудняват безопасните и здрави взаимоотношения. Те дори водят до ниско самочувствие или предизвикват вина.
По същия начин травмите влияят на реакцията на тялото към стреса, водейки до по-голяма чувствителност към него в зряла възраст и увеличавайки саморазрушителното поведение за справяне с емоционалната болка.
Справянето с травмите от детството в зряла възраст е процес, който изисква време и подкрепа. Всеки човек е различен и това, което работи за един, може да не е подходящо за друг.
Важно е да потърсите подкрепа от специалисти по психично здраве и да използвате комбинация от инструменти, които са съобразени с вашата индивидуална ситуация и нужди.
Работата с психолог е ефективна при намаляване на поне един от многото характерни симптоми, които се появяват след травматично преживяване (тревожност, депресия или посттравматично стресово разстройство).
Изучаването и практикуването на техники за релаксация, като дълбоко дишане, е от полза за минимизиране на безпокойството и стреса, свързани с травма.
Редовната физическа активност насърчава освобождаването от стреса и подобрява настроението, което може да помогне на тези, които са преживели травма в детството и виждат последствията от нея в живота на зряла възраст.
Травмите се различават по своето естество и тежест. Да се научите да се отнасяте към себе си с доброта и разбиране е от съществено значение за излекуването. В този ред на мисли, да заобичаш себе си, след преживяване на травма, е процес, който включва постепенно култивиране на състрадание, приемане и грижа за себе си.
Ами ако си позволите да бъдете добри към себе си? Това не означава да минимизирате симптомите си или да игнорирате нуждите си, това означава да се отнасяте към себе си с уважението, солидарността и грижата, които бихте дали на всеки друг, преминаващ през подобно преживяване.
Още от автора:
Това е много важно при флирт: Как да използваме езика на тялото
Игра за нови двойки: 45 въпроса, които да си зададете един на друг
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Най-често срещаните мъжки грешки в секса
Липсата на секс: Какво се случва с женското тяло
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!