М оже да изглежда, че пясъчните дюни и скалисти плата на пустинята Сахара са стари като времето, но това е далеч от истината.
Ново проучване сочи, че тази огромна ивица от Северна Африка се трансформира от безводна пустиня към зелена гориста местност на всеки 21 000 години, пише IFLScience.
Последният период, в който Сахара е била зелена гора, е настъпил преди 15 000 години. Ново изследване потвърждава, че явлението не е просто странен момент, а част от циклична трансформация, която променя района от сух във влажен на всеки 21 000 години.
The Sahara Transforms Into A Lush And Green Land Every 21,000 Years https://t.co/7CnKG5NKv1 pic.twitter.com/SPHKpFuvh6
— Marvelous Marvin ™ 𝕏 (@realmdlykins) September 21, 2023
„Цикличната трансформация на пустинята Сахара в екосистеми на савана и гори е една от най-забележителните промени в околната среда на планетата. Нашето изследване е едно от първите проучвания за моделиране на климата, които симулират африканските влажни“, казва д-р Едуард Армстронг, водещ автор на изследването от университета в Хелзинки.
Новото изследване се стреми да разбере по-добре така наречените „северноафрикански влажни периоди“, наблюдавани от експертите през последните 800 000 години.
Днес учените използват новоразработен климатичен модел, за да изследват явлението.
Тяхната работа потвърждава идеята, че периодичните влажни фази в Сахара се задействат от промени в орбитата на Земята.
Общоприето е, че „озеленяването“ на Сахара е причинено от движението на Земята около оста си, което определя количеството енергия, получено от тази част на планетата. Това в крайна сметка се отразява на силата на африканския мусон, който помага да се контролира, колко растителност се разпространява в този огромен регион, пише IFLScience.
Учените предполагат, че този цикъл може да бъде повлиян от ледените покривки с висока географска ширина в Северното полукълбо.
Експертите отбелязват, че влажните периоди не са настъпили през ледниковите епохи, когато голяма част от високите географски ширини на Земята са били обвити в дебели ледникови покривки.
Те спекулират, че тези ледени покривки са помогнали за охлаждането на атмосферата като "хладилник", ограничавайки африканската мусонна система и потискайки растежа на растителния живот в пустинята Сахара.
Цикличната трансформация на Северна Африка създава последици не само за Сахара.
„Това редуване на влажни и сухи фази имаше големи последици за разпръскването и еволюцията на животинските видове в Африка", посочва Мика Талавара, асистент в университета в Хелзинки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!