Т очно преди 45 години на днешната дата по тротоарите на Шесто Авеню в Манхатън се случва нещо, което ще промени света завинаги.
На 3 април 1973 г. на път за пресконференция където ще представи иновацията, Мартин Купър, главен инженер в „Motorola”, провежда първия разговор с мобилен телефон, пред медии и случайни минувачи.
ВИЖТЕ ЕВОЛЮЦИЯТА НА МОБИЛНИТЕ ТЕЛЕФОНИ В ГАЛЕРИЯТА
Това става с прототипа „DynaTac 8000x”, по-късно пуснат на пазара с името „DynaTac 8500”.
Седем малко известни факта за Apple
Франция забранява смартфоните в училищата
Поглеждаме в телефона си средно по 47 пъти на ден
От другата страна на линията е д-р Джоел С. Енгъл от гиганта „AT&T”, който говори от стационарен телефон.
„Джоел, аз съм, Марти. Обаждам се от клетъчен телефон, истински безжичен клетъчен телефон,” казва Купър. Отговорът на отсрещния край на линията е само тишината на изумлението.
В началото нещата се случват много бавно. Първата мрежа, позволяващата разговори между мобилни телефони е създадена през 1979 г. в Япония, от компанията „NTT”. Тази мрежа реално е аналогова. Моделът „DynaTac” започва да се продава в САЩ чак през 1983 г.
Неговото пълно зареждане отнема около 10 часа, след което дава възможност за половин час разговори. Цената му била близо 4 хиляди долара.
До появата на второто поколение мрежи за мобилни разговори, т. нар. „2G” стандарт, клетъчните телефони са рядък и скъп лукс. Първата такава мрежа започва да работи във Финландия през 1991 г. Специално за нея е произведена и първата „SIM” карта.
След това навлизането на мобилните телефони в живота на хората започва да набира скорост.
До 1998 г. на пазара властва „Motorola”. След това американците са изместени от финландската „Nokia”. В момента корейската „Samsung” и щатската „Apple” са на върха, следвани от бързорастящи китайски компании.
Междувременно от устройства за разговори мобилните телефони се превърнаха в миниатюрни компютри с множество функции – от комуникация, през мултимедия, до банкови разплащания. На практика те вече са достъпни и използвани от почти всички, по целия свят, независимо от народност, пол, религия, възраст, социален и икономически статус.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!