Г еолозите може би най-накрая са разбрали какво представлява странният слой от разтопена скала, която се намира дълбоко в Земята.
Този слой, известен като слой „D“, се намира на около 3057 км под повърхността на Земята, между течното външно ядро и твърдата мантия, а дебелината му варира значително по цялото земно кълбо.
Точният начин, по който съществува този слой, е загадка за учените от години.
Бъдещето на Земята е необитаем адски свят
В статия, публикувана в списание National Science Review, се твърди че този слой може да е бил създаден, когато планета с размерите на Марс се е блъснала в Земята преди милиарди години.
Слоят "D'' се характеризира със значителна сеизмична хетерогенност: сеизмичните вълни, преминаващи през този регион, показват големи вариации в скоростта, което показва разлики в температурата, състава и твърдостта в слоя. Той също така играе решаваща роля в мантийната конвекция и топлинната еволюция на Земята, действайки като термичен и химичен граничен слой между горещото ядро и по-хладната мантия над него.
Хипотезата за гигантския удар предполага, че Луната се е образувала от отломки, изхвърлени в орбита около Земята след сблъсък между Протоземята и тяло с размерите на Марс, често наричано Тея. Смята се, че този колосален удар е настъпил преди около 4,5 милиарда години, в ранните етапи от развитието на Слънчевата система.
Според учените сблъсъкът е създал магмен океан на цялата планета. Наличието на вода по време на втвърдяването на този ранен магмен океан е оказало значително влияние върху химичния състав и структурата на слоя “D“ на границата между вътрешното ядро и мантията.
Layer of Earth puzzling scientists finally has origin revealed https://t.co/q0MLrPOfXd
— Newsweek (@Newsweek) May 29, 2024
„Преобладаващото мнение предполага, че водата би трябвало да се е концентрирала в дъното на магмения океан при неговото охлаждане. Най-близката до ядрото магма може да е съдържала водни количества, сравними с днешните океани на Земята", казва в изявление съавторът на изследването Джие Денг, изследовател от Принстънския университет.
Екстремните условия в основата на магмения океан, характеризиращи се с високо налягане и температура, са благоприятствали уникални химични реакции между водата и минералите. Изследването показва, че тези условия са благоприятствали образуването на богата на желязо фаза, известна като желязо-магнезиев пероксид. Екстремните условия в основата на магмения океан, характеризиращи се с високо налягане и температура, са благоприятствали уникални химични реакции между водата и минералите. Изследването показва, че тези условия са благоприятствали образуването на богата на желязо фаза, известна като желязо-магнезиев пероксид.
„Нашето изследване показва, че този хидрогенен магмен океан е благоприятствал образуването на богата на желязо фаза, наречена желязо-магнезиев пероксид“ - казва в изявлението съавторът на изследването Цинян Ху, изследовател в Китайския център за напреднали изследвания в областта на науката и технологиите при високо налягане.
Магнитните полюси на Земята се обръщат, тревожно ли е това
Наличието на тази богата на желязо пероксидна фаза би означавало, че минералният състав на слоя “D“ е различен от това, което смятахме до този момент. Тази фаза се характеризира с ниски сеизмични скорости и висока електропроводимост.
„Нашите констатации предполагат, че богатият на желязо пероксид, образуван от древната вода в магмения океан, е изиграл решаваща роля за оформянето на хетерогенните структури на слоя “D“, казва Ху.
„Този модел кореспондира добре с последните резултати от численото моделиране, което предполага, че хетерогенността на най-долната мантия може да е дълготрайна характеристика“, казва Денг.
* Видеото е илюстративно: 30 любопитни факта за Земята
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!