М авриций е една екзотична дестинация, която със сигурност си заслужава вниманието ви, ако искате за малко да избягате от динамиката на ежедневието.
Република Мавриций е островна държава, която се намира в югозападната част на Индийския океан, на 900км източно от най-големия африкански остров – Мадагаскар.
Главният остров от групата е Мавриций, придружен от множество малки острови, които не се отличават с разнообразие в релефа, флората и фауната.
Девизът на страната е: „Звездата и ключът на Индийския океан”, населението ѝ наброява малко над 1,2млн. души, а столицата ѝ е Порт Луи, който е и най-големият град.
Островите Маврициий са били необитаеми до първото стъпване на човешки крак там някъде през Средновековието, когато арабски мореплаватели ги достигат. По-късно, през 1507г. португалски кораби, начело с Диого Фернандеш Перейра, наближават бреговете на Мавриций, но не се задържат дълго, тъй като тези острови не са в сферата на интереси на Португалия.
Мавриций има интересна съдба и няколко пъти минава под шапката на различни колониални европейски страни.
През 1598г. холандски мореплаватели пристигат на острова и му дават името „Мавриций” в чест на принца на Насау. Холандците заселват острова през 1638г. Там те намират приложение на абаносовото дърво, а донасят със себе си захарната тръстика, домашните животни и елените.
Именно от Мавриций потегля и изследователят Абел Тасман, който открива и обикаля из западните покрайнини на Австралия. Холандците окончателно изоставят острова през 1710г. след многобройни опити за преустановяване.
Французите, които вече са завладели близкия остров Реюнион, установяват контрол върху Мавриций през 1715г. и го кръщават Isle de France (буквално „остров на Франция”).
През 1735г. на острова пристига политическият представител Бертран-Франсоа Мае дю Ла Бурдоне. По време на неговото управление икономиката на Мавриций просперира все повече, благодарение най-вече на произвеждането на захар.
По негово време Порт Луи се превръща в основно пристанище и корабостроителен център. В началото на 19-ти век Великобритания започва все повече да засилва интереса си към островите в Индийския океан.
Мавриций е официално предаден от французите на британците на 3 декември 1810г., след многобройни опити от френска страна да бъде спряна британската инвазия.
По време на британското управление населението на Мавриций многократно прави опити за бунтове под различна форма. През 1832г. Адриен Д’Епине публикува първия вестник, който не е контролиран от правителството.
Робството е отменено през 1835г., което води до много промени в устройството на Мавриций. Собствениците на плантации веднага получават компенсация от два милиона стерлинга заради работната ръка, която губят.
Отмяната на робството води до това, че плантаторите довеждат огромен брой хора от Индия, които да използват за работници. През ноември 1901г. Махатма Ганди посещава Мавриций, за да окуражи населението с индийски корени да се бори повече за правата си.
През 1910г. първите таксита са докарани на островите. По време на Първата световна война много мъже от Мавриций стават доброволци и се сражават на Стария континент.
Местното население се включва и във Втората световна война, когато се бие за британския флаг. На 9 август 1948г. в Мавриций се провеждат първите независими избори, които печели работническата партия (еквивалент на лейбъристката във Великобритания).
Независимостта на островите е официално обявена на 12 март 1968г. с представянето на самостоятелна конституция. Първият министър-председател става Сър Сийуоосагур Рамгоолам. На 24-тата годишнина от независимостта си Мавриций официално приема статут на република.
Главният остров е разделен на девет региона, най-големите от които са Мока, Флак, Саван, Ривиер Ноар.
Биоразнообразието на островите е впечатляващото и е един от най-важните фактори, които привличат все повече туристи. Мавриций е домът на изчезналата птица додо.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!