Чували ли сте за тимуса?
Тимусът е малък орган, разположен в горната част на гръдния кош. Той е ендокринна жлеза, съставена от два дяла, които са разположени симетрично, от двете страни на трахеята, зад гръдната кост. Тимусът е дом на незрели Т-клетки - имунни клетки, които израстват и играят решаваща роля в онази част от имунната ни система, която се адаптира и реагира на вируси. Това е важно преди всичко за развитието на имунната система при децата.
Нови изследвания установяват, че компютърната томография (КТ) на този често забравян орган може да разкрие данни за стареенето на имунната система.
След пубертета тимусът сякаш излиза в “ранна пенсия”. Той се смалява, а на негово място се появяват мазнини. Този процес е известен, като мастна дегенерация.
Стимулира ли щастието имунната ни система?
"Ние, лекарите, можем да преценим вида на тимуса чрез компютърна томография на гръдния кош. Нови изследвания сочат, че външният вид на тимуса всъщност може да предостави много ценна информация, от която бихме могли да се възползваме и да научим повече", казва Мартен Сандстедт, автор на новото изследване.
Изследователите са анализирали 1048 компютърни томографски изследвания на лица на възраст от 50 до 64 години, всички от които са участвали в шведското изследване на кардиопулмонарния биообраз (SCAPIS). При анализа са взети предвид и данни като хранителен режим и физическа активност, както и изследване на имунните клетки в кръвта на участниците.
Thymus may play a bigger role in the immune system of adults than was previously believed. CT scans of thymus might be used to estimate immunological aging. With age, the glandular tissue in the https://t.co/AzTIjVI4j0 #science #medicine #thymus #age #role #system
— Reddit Journal of Science (@rsciencejournal) October 15, 2023
Резултатите показват, че при тези с мастна дегенерация на тимуса е налице и по-слаба регенерация на Т-клетките - показател за стареене на имунната система.
"Тази връзка с регенерацията на Т-клетките е интересна. Тя показва, че това, което виждаме при компютърната томография, не е само образ, а всъщност отразява и функционалността на тимуса", обяснява експертът Лена Йонасон.
Внимание! Тази напитка ускорява стареенето
Учените установили, че други фактори, като възраст, пол и начин на живот, влияят върху външния вид на тимуса.
"Наблюдавахме огромни различия във външния вид на тимуса. Шест от десет участници имаха пълна мастна дегенерация на тимуса, която се срещаше много по-често при мъжете, отколкото при жените, и при хората с коремно затлъстяване. Начинът на живот също имаше значение. По-специално ниският прием на фибри е свързан с мастна дегенерация на тимуса", казва Сандстедт.
Изследването на външните фактори, може да се окаже ключът към контролирането на начина, по който имунната ни система остарява.
"Не можете да направите нищо за възрастта си, но факторите, свързани с начина на живот, могат да бъдат повлияни. Може би е възможно да се повлияе на стареенето на имунната система", предполага Йонасон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!