В областта на шията е скрита жлеза, която е само малко по-дълга от кламер, но има огромно влияние върху цялото ви тяло. Това е щитовидната жлеза и има вероятност никога да не сте се замисляте за нея - освен ако не сте се сблъскали с проблеми с нея. Затова нека ви запознаем с този невзрачен орган, двата хормона, които произвежда, и как те влияят на организма.
Какво представлява щитовидната жлеза?
Щитовидната жлеза е жлеза, вид орган, който е отговорен за производството на вещества - в този случай хормони, което я прави част от ендокринната система.
Разположена е под ларинкса, щитовидната жлеза е разделена на ляв и десен дял, които се намират от двете страни на трахеята или дихателната тръба, свързани със свързваща тъкан, наречена провлак. Обикновено не можете да я видите или усетите.
Щитовидната жлеза реагира на сигнали от хипофизата в основата на мозъка. През целия ден хипофизата отделя тиреоид-стимулиращ хормон (TSH), който изпраща химическо съобщение до щитовидната жлеза, за да гарантира, че тя от своя страна произвежда правилните нива на два различни хормона, за да отговори на променящите се нужди на организма.
Хормоните, произвеждани от щитовидната жлеза, са тироксин, често наричан Т4, и трийодтиронин или Т3. Освен тях малка част от клетките на щитовидната жлеза произвеждат и калцитонин.
Какво правят хормоните на щитовидната жлеза?
Т4 е основният хормон, секретиран от щитовидната жлеза, но и най-слабо активният. Той се придвижва до различни тъкани в тялото, където по-голямата част от него се превръща в Т3. Около 80 % от Т3 се произвежда по този начин, а останалите 20 % се отделят директно от щитовидната жлеза в кръвта.
Както Т3, така и Т4 са от съществено значение за правилното функциониране на метаболизма в организма, а също така играят роля в храносмилането, развитието на мозъка, здравето на костите и мускулите, както и на сърцето.
Калцитонинът помага за регулирането на калция и фосфатите в кръвта. Той действа по два различни начина за контролиране на нивата на калций: като потиска разграждането на костите от остеокластите, като по този начин предотвратява освобождаването на допълнителен калций; и като намалява реабсорбцията на калций в бъбреците.
Въпреки това не е напълно ясно колко важна е тази функция - при хора с много високо или много ниско ниво на калцитонин изглежда не се наблюдават никакви неблагоприятни ефекти.
Какво се случва, когато щитовидната жлеза не работи правилно?
Поддържането на правилния баланс на Т3 и Т4 е от съществено значение за правилното функциониране на много телесни системи. Но какво се случва, когато нещата се объркат?
Хипотиреоидизъм
Хипотиреоидизмът, или недостатъчно активната щитовидна жлеза, е най-често срещаното заболяване, засягащо този орган. Не се счита за предотвратимо - повечето случаи се причиняват от автоимунна реакция (болест на Хашимото) или са страничен ефект от лечението на други нарушения. Понякога състоянието се предава по наследство, но бебетата, родени в много страни (включително САЩ и Обединеното кралство), се изследват за това скоро след раждането.
Симптомите обикновено настъпват бавно, понякога в продължение на години, така че може да е трудно да се открие проблемът. Основните признаци включват:
- Умора
- Увеличаване на теглото
- Депресия
- Мускулни болки
- Суха кожа и коса
- Повишена чувствителност към студ
Хипотиреоидизмът е по-често срещан при жените, отколкото при мъжете. Лечението включва прием на синтетична форма на хормона тироксин, за да се възстановят нивата, които трябва да бъдат. Въпреки че лечението обикновено трябва да продължи цял живот, възстановяването на баланса на хормона обикновено облекчава симптомите.
Тиреоидит след раждането
Следродилният тиреоидит е усложнение, засягащо около 5-10% от бременните, при което имунната система атакува щитовидната жлеза скоро след раждането, причинявайки възпаление. Той е по-често срещан при хора, които вече имат автоимунно заболяване на щитовидната жлеза.
Състоянието започва с хипертиреоидна фаза, при която излишъкът от тиреоиден хормон изтича в кръвния поток, и след това преминава в хипотиреоидна фаза, която може да продължи няколко месеца или дори да стане постоянна. Лечението зависи от тежестта на симптомите и от това дали нивата на хормоните ви в крайна сметка се нормализират.
Изводът
Поддържането на безбройните хормони, които човешкото тяло произвежда, в правилния деликатен баланс е работа на пълен работен ден. Дори когато нещата се разклатят съвсем малко, това може да има далечни последици. Щитовидната жлеза има огромна роля в това отношение - ако не сте го правили досега, може би сега ще се замисляте за нея от време на време.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!