З абележително съвпадение е довело до това, че на кална плоча от късната креда са запазени отпечатъци от два различни вида хищници.
(Във видеото може да научите повече за: Възможно е у нас да са открити два нови вида динозаври)
Още по-удивително е, че единият от тези отпечатъци е от неизвестен досега вид, по-голям от всички открити досега грабливи птици. Докато не открием костите, не можем да знаем много за съществата, наречени Fujianipus yingliangi, но се предполага, че те са били високи 1,8 м в областта на хълбоците и дълги ужасяващите 5 м, много по-големи от вече свръхголемите велосираптори от „Джурасик парк“. Очаквайте бъдещи появявания на големия екран.
Отпечатъците от краката на рапторите се отличават с това, че са имали само два носещи нокътя. Един от четирите им нокътя на всеки крак е бил малък. Вторият нокът е бил по-голям и ролята му е дискусионна, като първоначално е бил предложен за нападение на съперници и заплахи. Въпреки това д-р Антъни Ромилио от Университета на Куинсланд заяви пред IFLScience, че понастоящем предпочитаната теория е, че той е бил използван за задържане на плячката, докато устата я разкъсва.
Meet A Megaraptor: New Dinosaur Footprints Reveal Raptors Grew Scarily Big https://t.co/HH6Z5W9k8N
— Scott Levine (@scottrlevine) April 26, 2024
Каквато и да е била целта му, този нокът е станал толкова специализиран, че не се е използвал за ходене, което прави отпечатъците на хищниците лесно различими от тези на всички останали семейства динозаври.
Древната кал в префектура Лонгян, Фудзиен, Китай, съхранява забележително разнообразие от отпечатъци на динозаври, но един хоризонт е особено забележителен, тъй като съдържа два комплекта отпечатъци на хищници. Единият комплект е малък и се смята, че произхожда от еднометров велосираптор, който е бил значително по-дребен, отколкото го представят във филмите. Другите отпечатъци обаче са дълги около 36 см.
„Съществува правило, според което дължината на отпечатъка се умножава по четири, за да се получи височината на динозавъра в областта на бедрата“, казва Ромилио пред IFLScience.
Дори това би означавало, че става дума за същество, значително по-голямо от човек. Въпреки това Ромилио добави, че там, където сме успели да съпоставим кости на хищници с отпечатъци, сме установили съотношение „повече от 5,5 пъти“. Това би могло да означава същество, чиито бедра биха се извисявали над повечето хора, дори без да се притесняваме за останалите. Ромилио и съавторите му са се спрели на оценка някъде по средата.
„Когато хората си мислят за хищни динозаври, те най-вероятно се сещат за тези от филмите за Джурасик парк - хора с човешки ръст, мускулести, агресивни ловци“, казва Ромилио в изявление, изпратено по имейл.
„Но тези следи са оставени от една малка група от семейство Велоцираптори, известна като Троодонтиди, която се е появила в края на юрския период преди около 95 милиона години“, споделя Ромилио.
„Интересно е, че част от нашия изследователски екип е работил и по най-малките динозавърски следи в света - следи от грабливи птици в Южна Корея, които са дълги само един сантиметър. Това само показва невероятния диапазон от размери сред грабливите динозаври, подчертавайки тяхната адаптивност и екологично разнообразие“, добавя Ромилио.
Въпреки че има данни, че семейството на грабливите птици е достигнало значителни размери в арктическите райони, тези отпечатъци показват нещо по-голямо от това, което сме виждали досега, и много по-южно от всичко, което е било наблизо. Името Fujianipus yingliangi отразява местоположението на следите.
Something you wouldn't want to meet in the dark? A megaraptor.
— U.S. National Science Foundation (@NSF) February 28, 2023
Megaraptors were carnivorous dinosaurs with large, sickle-like claws. They, & a plethora of birds, were discovered in an @NSF-supported fossil study at @UTAustin. https://t.co/vRD4DN0lN0
📸 M. Alvarez/G. Diaz pic.twitter.com/FuoF6ZCFv9
Ромилио нарича съвпадението на тези два вида, които трябва да са били по-редки от тревопасните животни, с които са се хранили, да откриват следи заедно, „невероятно“. Въпреки това изглежда, че това е съвпадение. И двата вида са вървели сравнително бавно и не в една и съща посока, така че не изглежда фуджианипусът да е искал да добави към диетата си някоя по-малка хищна птица. Това съвпадение все пак увеличава увереността на авторите, че по-големите следи са от хищник, а не някаква странност на местоположението, прикриваща третия нокът на друго семейство тероподи.
Възрастта на хоризонта не е датирана точно, но попада в диапазона преди 80-105 милиона години. Обезпокоително е, че Ромилио и съавторите му пишат, че рапторите изглежда са ставали все по-големи с напредването на кредата. Този астероид наистина може да е направил услуга на планетата.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!