Д ревна златна монета доказва, че римски император от трети век, смятан за измислен герой, наистина е съществувал, твърдят учени, цитирани от "Би Би Си" и АФП.
Gold coin proves 'fake' Roman emperor was real https://t.co/f2luYJfsXm
— BBC News (UK) (@BBCNews) November 24, 2022
Монетата с името и изображението на Спонсиан е открита преди повече от 300 години в Трансилвания, някога част от Римската империя.
Изградени, за да останат: Римските пътища, запазени във времето
Смятало се е, че е фалшификат, но въпреки това е била заключена в шкаф в музей.
Сега учени установяват, че по нея има следи от надраскване, видими под микроскоп. Те доказват, че е била в обращение преди 2000 години.
Проф. Пол Пиърсън от лондонския Юнивърсити колидж, който ръководи изследването, каза пред Би Би Си нюз, че е удивен от откритието.
От Месалина до Гала Плацидия: Кои са жените, управлявали Римската империя
"Това, което открихме, е император. Той беше фигура, смятана за фалшива и отписана от експертите… Но ние смятаме, че е бил истински, и че е имал роля в историята."
Монетата, която е в основата на историята, е част от малко съкровище, открито през 1713 г. Смята се, че е истинска римска монета до средата на 19-и век, когато експерти започват да подозират, че може да е изработена от фалшификатори по онова време заради грубия дизайн.
Най-бруталната глава в историята: Испанската инквизиция
През 1863 г. Анри Коен, водещ експерт по монети в Националната библиотека на Франция, разглежда проблема в своя голям каталог на римски монети. Според него те не са само "съвременни" фалшификати, но са зле направени и "нелепо измислени". Други специалисти се съгласяват и досега Спонсиан е отхвърлян в научните каталози.
Професор Пиърсън обаче се усъмнява, когато вижда снимки на монетата, докато проучва книга за историята на Римската империя. Той успява да различи драскотини по повърхността й, които смята, че може да са причинени, докато е била в обращение.
Специалистът се свърза с музея на университета в Глазгоу, където монетата се съхранява заедно с още три от оригиналното съкровище, и иска разрешение да я изследва.
Един от най-жестоките и безскрупулни владетели в историята: Какво не знаем за Нерон
Заедно с колеги от Глазгоу Пол Пиърсън изследва и четирите монети под мощен микроскоп. Потвърждава се наличието на драскотини, които отговарят на такива, получавани обичайно в портмонета.
Химическият анализ също показва, че монетите са били заровени в земята стотици години.
Изследователите смятат, че Спонсиан е бил военачалник, принуден да се обяви за император на най-далечната и трудна за защита провинция на Римската империя, наречена Дакия.
Колизеумът в Рим: Едно от архитектурните чудеса, за което платиха скъпо
Заобиколен от врагове и откъснат от Рим, той вероятно е поел върховното командване в период на хаос и гражданска война, защитавайки военното и цивилното население на Дакия. Спонсиан бил начело до възстановяването на реда, а провинцията била евакуирана между 271 г. и 275 г., казва Йеспер Ериксон, който е от изследователския екип.
"Нашето тълкуване е, че той е отговарял за контрола над военните и цивилното население, тъй като са били обкръжени и напълно откъснати", обяснява специалистът. "За да създадат функционираща икономика в провинцията, те са решили да секат свои собствени монети".
Тази теория би обяснила защо монетите не приличат на тези от Рим, е заключението на експертите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!