И зследователи от Оксфордския университет са установили, че турбуленцията ускорява работата на мозъка, като прави по-бърз преноса на информация в мозъка чрез невроните. Откритията са публикувани в списание Communications Physics.
Турбуленцията най-често се свързва с неприятното разтърсване по време на полет със самолет. Преди всичко обаче турбулентността е основен принцип в природата, който позволява ефективен пренос на енергия и информация в пространството и времето чрез смесване.
Ето и прост пример: най-добрият начин за приготвяне на храна, така че да се сготви по-бързо, е чрез разбъркване.
С помощта на магнитоенцефалография (МЕГ) авторите изследват въздействието на турбулентността и термодинамиката върху мозъчната функция при 89 доброволци. Този метод измерва директно електрическите сигнали на невроните в рамките на милисекунди в сравнение със секунди при fMRI (функционален магнитен резонанс). След това е създаден модел на целия мозък. Резултатите са показали, че мозъчната турбулентност е от решаващо значение за ефективния пренос на информация и енергия в мозъка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!