С транно, жълто, подобно на паяк същество с четири черни очи и големи нокти е извадено от дълбините на океана край Антарктида, съобщи Live Science.
Това невиждано досега животно е морски паяк - далечен роднина на раците подкови и паякообразните, които живеят на океанското дъно, хранят се с подобен на сламка хобот вместо с уста и дишат чрез краката си. Учените са открили повече от 1000 вида морски паяци по целия свят.
Новооткритият вид, Austropallene halanychi, е изваден от океанското дъното на Рос, на около 570 метра под повърхността. Освен всички други странни неща за морските паяци, новият вид има големи нокти, които приличат на "боксови ръкавици", вероятно ги използва, за да се хваща за меки храни като анемони и червеи, казва съавторът на изследването Андрю Махон, биолог от Централния мичигански университет, пред Live Science.
'Boxing glove' claws, breathing through legs: Newly found sea spider species have some bizarre features
— WION (@WIONews) December 15, 2023
READ: https://t.co/0wSEYvvjJohttps://t.co/0wSEYvvjJo
Изследването е публикувано на 28 ноември в списание ZooKeys.
Тялото на A. halanychi е дълго около 1 сантиметра, но краката му са почти 3 сантиметра. Това придава на животното вретеновиден вид, характерен за много морски паяци - макар че някои видове могат да станат много по-големи, достигайки почти 60 сантиметра ширина.
Нещо повече, този нов вид вероятно е само капка в морето, когато става въпрос за неоткритата дива природа, живееща на дъното на Южния океан - екосистема, в която има всичко - от ярко оцветени морски звезди и неземни морски червеи до гъби и студеноводни корали.
"Бентосната среда в Антарктида е област от науката, която трябва да продължим да изследваме", казва Махон.
Newly discovered Antarctic sea spider with 'boxing glove' claws pulled up from ocean floor https://t.co/fVkpJw6Yg0 pic.twitter.com/mwmMiWhGgd
— Live Science (@LiveScienceMag) December 14, 2023
За да научат повече за тази среда, изследователите пускат мрежи дълбоко под водата, за да съберат всичко, което може да се движи по дъното. След като извадят мрежите, те сортират всичко, което са уловили, и запазват всеки екземпляр, преди да го изпратят обратно в лабораториите за по-нататъшен анализ.
Но при наличието на толкова много потенциални нови видове за описване, преглеждането на всички проби може да отнеме време. A. halanychi е изваден за първи път през 2013 г. от американския изследователски кораб Nathaniel B. Palmer. Неотдавна Махон и колежката му Джесика Зенпфениг го изваждат от хранилището и го определят като нов за науката вид, като анализират формата на тялото и генетиката му.
И все пак времето за изследване на антарктическото морско дъно може би изтича. Тъй като климатът продължава да се променя, по-топлите води могат да застрашат бъдещето на някои от видовете, живеещи в тази изолирана и уникална екосистема - казва Махон. Според него една от причините изследователите да продължат да изучават антарктическото морско дъно е да помогнат за описанието и защитата на това биоразнообразие, преди да е станало твърде късно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!