С появата на социалните мрежи хората станаха все по-склонни да споделят своите проблеми с психичното здраве онлайн с приятели и непознати.
Само в TikTok хаштагът #mentalhealth (психично здраве) генерира над 26 милиарда гледания. #Mentalhealthawareness (осведоменост за психичното здраве) пък е натрупал над 7 милиарда гледания, а #mentalhealthbooks (книги за психичното здраве) - над 8 милиарда.
Наред с полезната информация обаче социалните медии са пълни с хора, разпространяващи дезинформация, включително такива, които се представят като медицински лица, когато всъщност не са.
Това може да създаде вредна мрежа от погрешни схващания относно състоянията на психичното здраве, които могат да възпират тези, които се борят да потърсят помощ.
Разбиването на тези митове е стъпка към премахване на стигмата около психичното здраве. С тази цел д-р Аниша Пател-Дън, главен медицински директор в "LifeStance Health", д-р Неха Чаудхари, главен медицински директор в "BeMe Health" и детски и юношески психиатър в "Harvard Medical School", и Амира Джонсън, лицензиран магистър социален работник, психически и поведенчески клиницист в "Berman Psychotherapy" в Атланта, идентифицираха най-често срещаните митове за психичното здраве:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!