Ц имане, коренното население на амазонската джунгла в Боливия, води живот, който е много различен от нашия и това изглежда променя здравето и начина, по който остаряват тези хора.
Племето е до голяма степен изолирано и се препитава така, както го е правело хиляди години – с традиционни начини на земеделие, лов, събиране на ядивни растения и риболов.
Проучване, публикувано през 2017 г., установи, че Цимане имат най-здравите сърца в света, с най-ниските регистрирани нива на коронарна артериална болест от всички популации на Земята.
Глобалният катаклизъм, довел до появата на Амазония
А ново изследване сочи, че Цимане изпитват значително по-малка мозъчна атрофия с напредването на възрастта, показвайки много по-бавно намаляване на обема на мозъка от хората в САЩ и Европа, което вероятно намалява риска от когнитивно увреждане, функционален спад и деменция.
„Цимане ни предоставят невероятен природен експеримент върху потенциално вредните ефекти на съвременния начин на живот върху нашето здраве”, коментира неврологът Андрей Иримия от Университета на Южна Калифорния.
Мундуруку: бразилското умение да се бориш до край
„Тези открития предполагат, че атрофията на мозъка може да бъде забавена значително от същите фактори на начина на живот, свързани с много нисък риск от сърдечни заболявания”.
Всъщност данните са донякъде изненадващи. Въпреки че добре знаем, че затлъстяването, често срещано в съвременните индустриализирани общества, е свързано с намаляване на обема на мозъка, други фактори също могат да допринесат за мозъчна атрофия.
Например традиционният начин на живот на Цимане е съпътстван и от липсата на достъп до съвременни здравни и медицински грижи, което значително засилва рисковете при инфекциозни заболявания. А системното възпаление, предизвикано от инфекции, също води до мозъчна атрофия.
Мистериозна кипяща река се крие в сърцето на Амазония
Резултатите от проучването обаче показват, че доброто състояние на сърдечно-съдовата система в крайна сметка е по-важно за здравословното стареене на мозъка, отколкото факторите на възпалението, породени от инфекциозните заболявания.
Данните сочат, че индустриализираният начин на живот вероятно е свързан с приблизително 70 процента ускоряване на мозъчното стареене.
„Съвременният заседнал начин на живот и ограничена диета, богата на захари и мазнини, ускорява загубата на мозъчна тъкан с напредването на възрастта и ни прави по-уязвими към заболявания като болестта на Алцхаймер“, коментира старшият автор на изследването, антропологът Хилард Каплан от университета „Чапман”, който е изучавал Цимане близо две десетилетия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!