П алеонтолози от Южна Африка съобщиха в понеделник, че са открили най-старото известно погребение в света, съдържащо останки от дребен мозък на далечен роднина на хората, за когото преди се е смятало, че не е способен на сложно поведение.
Ръководени от известния палеоантрополог Лий Бергер, изследователите са заявили, че са открили няколко екземпляра от Homo naledi - хоминид от каменната ера, който се е катерил по дърветата - заровени на около 30 метра под земята в пещерна система в "Люлката на човечеството", обект на световното наследство на ЮНЕСКО близо до Йоханесбург.
"Това са най-древните погребения, регистрирани досега в историята на хоминините, по-ранни от доказателствата за погребения на Homo sapiens с поне 100 000 години", пишат учените в поредица от статии, които предстои да бъдат рецензирани и публикувани в eLife.
"Major new research claims smaller-brained Homo naledi made rock art and buried the dead. But the evidence is lacking" https://t.co/4ZMZMs2X1Z
— Huw Groucutt (@huw_groucutt) June 6, 2023
Откритията поставят под въпрос сегашното разбиране за човешката еволюция, тъй като обикновено се смята, че развитието на по-големи мозъци е позволило извършването на сложни, "осмислящи" дейности като погребването на мъртвите.
Най-старите открити досега погребения, намерени в Близкия изток и Африка, са съдържали останки от Homo sapiens - и са били на възраст около 100 000 години. Тези, открити в Южна Африка от Бергер и неговите колеги изследователи датират от поне 200 000 г. пр.
Археолози са открили най-старите следи от Homo sapiens
От решаващо значение е, че те принадлежат и на Homo naledi - примитивен вид, намиращ се на кръстопътя между маймуните и съвременните хора, който е имал мозък с размерите на портокал и е бил висок около 1,5 метра.
С извити пръсти на ръцете и краката, с ръце, владеещи добре инструменти, и с крака, пригодени за ходене, откритият от Бергер вид вече е опровергал схващането, че еволюционният ни път е бил праволинеен.
Homo naledi, an extinct human relative, buried dead and carved symbols long before modern humans, new research at the Rising Star cave system in South Africa found https://t.co/VUMknkEn24
— CNN (@CNN) June 6, 2023
Homo naledi е наречен на името на пещерната система "Изгряваща звезда", където през 2013 г. са открити първите кости. Овалните погребения, които са в центъра на новите изследвания, също са открити там по време на разкопки, започнали през 2018 г.
Дупките, за които според изследователите има доказателства, че са били умишлено изкопани и след това запълнени, за да се прикрият телата, съдържат най-малко пет индивида.
"Тези открития показват, че погребалните практики не са били ограничени до Homo sapiens или други хоминини с големи размери на мозъка", казват изследователите.
Мястото на погребение не е единственият знак, че Homo naledi е бил способен на сложно емоционално и когнитивно поведение, добавят те.
Размер на мозъка
Гравюри, образуващи геометрични фигури, включително "груба хаштагова фигура", са открити и върху очевидно целенасочено загладените повърхности на пещерен стълб наблизо.
Homo naledi, an ancient human species with a chimpanzee-sized brain may have engraved symbols on cave walls and deliberately buried its dead. But, entering the caves in South Africa where Homo naledi remains were found is extremely challenging.
— New Scientist (@newscientist) June 6, 2023
Learn more: https://t.co/kxLdDaT7GZ pic.twitter.com/1y2bHD3BK8
"Това би означавало, че хората не само не са уникални в развитието на символични практики, но може дори да не са измислили такова поведение", казва Бергер в интервю за АФП.
Подобни твърдения вероятно ще раздразнят някои специалисти в света на палеонтологията, където 57-годишният Бергер и преди е бил обвиняван в липса на научна строгост и прибързаност в заключенията.
Мнозина са се възпротивили, когато през 2015 г. Бергер, чиито предишни открития са получили подкрепата на National Geographic, за първи път е изказал идеята, че Homo naledi е бил способен на повече, отколкото предполага размерът на главата му.
Учени откриха най-старият известен случай на рак при хората
"Това беше твърде много за учените по онова време. Смятаме, че всичко е свързано с този голям мозък. Ние сме напът да кажем на света, че това не е вярно", казва той.
Макар да изискват допълнителен анализ, откритията "променят разбиранията ни за човешката еволюция", пишат изследователите.
"Погребенията, създаването на смисъл, дори "изкуството" може да имат много по-сложна, динамична, нечовешка история, отколкото смятахме досега", казва Агустин Фуентес, професор по антропология в Принстънския университет, който е съавтор на изследванията.
Еволюция на храненето: Откриха сведения за първото готвене в историята
Карол Уорд, антрополог от университета в Мисури, който не е участвал в изследването, заяви, че "ако тези открития се потвърдят, те ще имат значително потенциално значение".
"Очаквам с нетърпение да науча как разположението на останките изключва други възможни обяснения, различни от умишленото погребване, и да видя резултатите, след като бъдат проверени от експертна оценка", каза тя за АФП.
Уорд също така изтъкна, че в статията се признава, че не може да се изключи възможността маркировките по стените да са направени от по-късни хоминини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!