С лед много години на изследване и анализи стана ясно, че състраданието е основната черта, която показва най-доброто от нас. Освен това през последните години проучванията показват, че състраданието поддържа хората по-млади, по-привлекателни, по-здрави и по-щастливи.
Състраданието може да се определи като съчувствие или загриженост за страданието на другите, но то е нещо много повече. Това включва чувства на съпричастност към някой друг и автентично желание тези чувства да се превърнат в действия, когато е възможно. Знаем също, че състраданието може да бъде преподавано чрез обучение по медитация и например може да увеличи просоциалното въздействие и поведение.
За да изпитаме истинско състрадание, трябва на някакво ниво да почувстваме дълбока, емоционална връзка – емпатия – с един или повече хора. Получателите на нашата съпричастност може да са напълно непознати или дори те могат да бъдат животни. Любопитно е, че по някаква причина ние се свързваме с тях и тяхното положение.
Въпреки че има много предимства да си състрадателен – като например предприемане на мили действия, които помагат на другите – има и предимства за състрадателния човек:
- Състраданието може да забави процеса на стареене.
- Състраданието ни прави по-привлекателни за другите. Когато човек показва характеристики, свързани със състрадание, като емпатия, доброта и безкористност, той е по-желан партньор. И според проучване,ние сме генетично привлечени от състрадателните хора. Това е напълно логично, тъй като всички искаме да сме около хора, които ни разбират и също ни обичат.
- Фокусираните върху състраданието медитации носят множество ползи. Тези медитации могат да повишат оптимизма и положителните чувства, да повишат имунитета срещу стрес, да засилят чувството за близост, свързаност и социална връзка и да намалят симптомите на посттравматичен стрес.
Състрадателна медитация
Ако перифразираме Далай Лама, състраданието е вродено и подобно на мускул може да бъде укрепено с упражнения. Чрез духовен подход можете да обучите мозъка си да бъде по-добър и по-състрадателен, именно за това помага медитацията... Мислете за това като за акт на преминаване от осъждане към грижа, от изолация към връзка от неприязън към разбиране.
След като практикуваме състрадателна медитация за няколко минути всеки ден, можем да живеем по-щастлив, по-здравословен живот, както и да трансформираме не само начина, по който мислим за себе си и тези, с които сме близки, но и света.
Как? Чрез положителните микро- и макродействия, които ще осъществим благодарение на разширения ни капацитет за състрадание. Изследванията показват, че когато видим някой да помага на друг човек, това създава състояние на възвишение в наблюдателя.
Тези данни от своя страна предполагат, че издигането след това вдъхновява наблюдателите да помагат на други хора - и това може просто да е силата зад ефекта на доминото за по-голяма съпричастност и даване.
И накрая, ние поддържаме тезата, че състраданието е заразно: действията на щедрост и доброта пораждат верижна реакция, която продължава занапред.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!