П осттравматичното стресово разстройство (ПТСР) възниква на фона на животозастрашаващо събитие, обяснява психотерапевтът Евгений Фомин.
Какво е посттравматично стресово разстройство?
Според психотерапевтът подобни психически разстройства се определят от следните симптоми
- психична нестабилност
- агресия
- трудна социализация
- депресивни и тревожни състояния
- ретроспекции - проблясъци на спомени, когато човек се връща към травматична ситуация
''Подобно състояние често се наблюдава при участници в бойни операции'', посочва Евгений Фомин. По думите на психотерапевта ПТСР се развива при представители на различни държави, където от време на време, хората стават свидетели на военни действия.
Посттравматичното стресово разстройство може да провокира пристрастяване към наркотици и алкохол, сигурен е лекарят. "С посттравматичното стресово разстройство може да се справим, ако започнем да работим върху състоянието си", разяснява той.
''Необходимо е да се осъзнае, че ПТСР не е тревожност, с която човек може да "преговаря" сам. Човек с посттравматично стресово разстройство може да чувства, че от време на време се намира в ситуация, застрашаваща живота му. За да се защити, той става по-агресивен", обяснява психотерапевтът.
''В процеса на работа с психиатър се предписват медикаменти за успокояване. Впоследствие сънят, ритъмът на живот и психичното състояние на пациента се нормализират", уверява Фомин.
Той посочи, че с паралелната работа с психолог и психотерапевт е възможна само, когато човек може да изповяда страховете си.
Съвместната работа, според психотерапевта, ще помогне на човек да не възприема толкова болезнено случилите се събития, затова този метод на лечение е ефективен. Човек може да възприема една и съща ситуация по различни начини и от това зависи по-нататъшното му състояние.
В зависимост от симптоматиката и тежестта на признаците на заболяването при лечението на посттравматичния синдром се предписват различни лекарства, обясни още Евгений Фомин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!