Н аричат ги "вечните химикали". Пер- и полифлуороалкилните вещества, известни също като PFAS, са част от семейство от хиляди химикали, които се срещат в предмети от ежедневието, като например опаковките за храни. Те се намират в телата ни и в природата, но по-голяма част от хората не са запознати с тях.
Неотдавна девет европейски неправителствени организации анализираха около 40 вида опаковки за храни, продавани в ЕС.
Не бива да спираме солта напълно, тялото ни се нуждае от нея
Около 32 от тях са били третирани с PFAS.
Франсоа Вейерет, говорител на неправителствената организация „Génération Futures”, обясни, че тези химикали се срещат в ежедневните опаковки, особено в опаковките на бързите закуски.
"В хартиените или картонените опаковки те се използват за предпазване от мазнини или от петна, за да се избегне образуването на мазен ореол върху пакета с чипс например или за да не си изцапате пръстите. Така че тя има много ограничено предимство в сравнение с възможния риск от замърсяване на тялото на консуматора."
9 храни, които премахват стреса
Потенциалният вреден ефект на тези вещества се обсъжда от научната общност. Европейският орган за безопасност на храните се отнася сериозно към този риск. За 10 години той е намалил допустимата доза PFAS на 1 700, заявиха изследователи пред EuroNews.
"По време на бременността може да има въздействие върху майката и следователно, последствия за потомството", каза Мюриел Мерсие-Бонин, изследовател по токсикология на храните в INRAE.
Най-полезните зеленчуци за отслабване
"Имаме случаи на поява на ракови заболявания, ефекти върху щитовидната жлеза и ефекти, които отслабват имунната система", добавя Ерве Робер, старши преподавател по токсикология на храните в Университета в Тулуза. "Дори смятаме, че по време на неотдавнашните кампании за ваксиниране ефектите можеха да бъдат намалени, ако бяхме изложени на този вид съединения."
"Tetra Pak", водещият световен дизайнер на опаковки за храни, увеличи усилията си за производство на по-екологични продукти.
"Tetra Pak" има хиляди препоръки за опаковки. В опаковките на "Tetra Pak" няма PFAS, с изключение на няколко. Те са в толкова минимални количества, че са много под това, което днес тревожи европейските органи.
Компанията е поела ангажимент за постепенното премахване на PFAS в близко бъдеще. Други производители на опаковки може да бъдат задължени да направят това по закон през следващото десетилетие.
Междувременно в края на април Европейската комисия обяви, че обмисля постепенна забрана на някои употреби на PFAS като част от мащабен преглед на законодателството в областта на химикалите, който в момента се договаря между Брюксел и държавите членки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!