И сторията за Ноевия ковчег е библейски разказ, стар като света. И започва с това как по времето на Ной на сред хората настъпил тотален разврат и Бог решил да наводни земята с дъжд и да унищожи човечеството. Преди да изпълни плана си обаче, Бог казал на Ной да построи ковчег, толкова голям, че той, семейството му и двойка от всеки вид животни да оцелеят при потопа.
Friends, Noah's Ark is literal truth. It happened EXACTLY as the Holy Bible says. How did so many animals survive for so long on the ark do I hear you say? The same way Jesus feed the five thousand with just a few fish and a loaf of bread!! pic.twitter.com/y5tnWVJ4um
— 𝕷𝖚𝖐𝖊 𝕬𝖕𝖕𝖑𝖊𝖙𝖔𝖓 ♱ (@lukeappleton) July 31, 2023
Въпреки че мнозина вярват, че историята за Ноевия ковчег е просто древен мит, който разказва за Божия гняв, екип от учени се впуснаха в пътуване, за да проверят дали в историята има някаква истина и дали Ковчегът някога е съществувал.
Както при повечето библейски разкази, историята за Ноевия ковчег се смятала за исторически факт от мнозина до края на 1700 г.
Легендата зад планината Арарат
Illustration of Noah’s Ark from the Book of Bedford Hours, Unknown Author (1410) [1036 × 1499]
— Art Today (@ArtToday7) August 27, 2021
#painting #artist pic.twitter.com/2rXE6IjKos
Както се разказва в Библията за известния потоп, след като валежите спрели и водата започнала да се отдръпва, ковчегът се озовал при „планините на Арарат“. За да разбере дали водата се е уталожила, Ной изпратил гълъб и гарван.
След като се уверил, че водата се е отдръпнала, Ной отключил вратите на ковчега и освободил животните, за да процъфтяват отново в новия свят. През 2009 г., експедиционен екип от учени отишъл до Арарат, за да видят дали могат да открият някакви следи.
Планината Арарат е уважавано място
Khor Virap Monastery and Mount Ararat pic.twitter.com/osNH5lwVaC
— Armenia (@ArmeniaPic) February 2, 2022
Планината Арарат се намира на изток, в непосредствена близост до границата на Турция с Иран и Армения. Смята се за почитана и свещена планина и е част от националния символ на Турция. Освен това е неразделна част от герба на Армения.
Върхът на планината се извисява на 5165 метра и е обвит със сняг през цялата година. През 1829 г. е най-ранното регистрирано проучване.
Д-р Фридрих Парот е изследователят, който изкачил планината през 1829 г. Той вярвал, че нейната святост е причината „нито едно човешко същество да не се доближава до нея“. 50 години по-късно обаче изследователят Джеймс Брайс направил невероятно откритие, което променило всичко.
Джеймс Брайс се опитал да изкачи Арарат
If remnants of Noah's Ark were found on Mount Ararat, do you think it would it have a lasting impact on our skeptical culture? pic.twitter.com/OnySO539pU
— Clay | ReasonableTheology.org (@TheologyTweets) July 25, 2023
Освен изследовател, Брайс бил и професор по гражданско право в Оксфорд, историк, държавник и дипломат. Той изкачил планината през 1876 г. в търсене на физически доказателства за историята за Ноевия ковчег от Библията.
Въпреки че Брайс не достигнал върха на планината, той стигнал точно над границата, която образували дърветата и където започвали снежните склонове. Това било и мястото, където той направил случайното откритие, което дало известно доказателство, че историята от Библията може и да се окаже истина.
Брайс намерил дървена греда
Noah’s Ark on Mount Ararat, Simon de Myle, 1570. pic.twitter.com/LefxIDC7aY
— Art Encyclopedia (@artenpedia) February 8, 2022
Въпреки че Брайс явно се надявал да открие някакво доказателство, свързано с Ковчега, той не бил твърде уверен в тази вероятност. Това, което открил обаче, го оставило без думи.
Той се натъкнал на древна греда по заснежените склонове на планината Арарат. Било напълно възможно е това да са останки от Ковчега, но за негово голямо разочарование гредата била твърде голяма, за да бъде транспортирана по целия път надолу по планината. Когато се върнал в Англия, новината за това откритие се превърнала в изследователска лудост.
Планинският преход
In the Search of the Legendary Noah’s Ark… Found in Turkey? | Ancient Discoveries | KORREKTER!https://t.co/h62tRrvz9Q pic.twitter.com/3PlaOcBPDa
— korrekter.com (@korrekter_com) May 14, 2022
Съвместна турско-хонконгска експедиция се провела през 2007 г., когато членовете на Noah’s Ark Ministries International (NAMI) организирали пътуване до Арарат, за да намерят изгубения ковчег.
Очевидно това било едно коварно приключение, като се има предвид, че снежните склонове на Арарат и откритият пейзаж направили изкачването много трудно. Условията и времето обаче не били единствените проблеми, с които алпинистите се сблъскали. Планината Арарат също се намирала в сърцето на военна зона.
Стратегическа точка
Noah's Ark Found in Turkey? https://t.co/1Kd4Bknzj3 via @NatGeo
— Margaret Benjamin (@Margare03162422) February 6, 2023
Планината Арарат не само се счита за изключително важна от стратегическа гледна точка, но също така е много висока и близо до границата на Турция с Иран, Армения и Азербайджан. Не можете да посетите планината, дори да сте експерт - трябва да имате военно разрешение, за да навлезете в зоната.
Много чужденци имат „Араратска виза“, за да могат да влизат в планината. Но дори и да получите разрешение, пак имате право да минавате само по определени пътеки, от които, ако се отклоните може и да не оживеете.
Те намериха нещо
This is a remnant of Noah’s ark. It was found in the exact place that the Bible saidin Gen 8:4-5. The boat in which Noah and his family escaped the flood is still nestled in Mount Arat in Turkey. Do you think Noah’s ark was a bedtime story? pic.twitter.com/UhESxKiXnj
— SERMON BY NUMBERS (@sermonbynumbers) December 10, 2021
Екипът на експедицията преминал през седем ужасяващи дни на преходи, в които се трябвало да издържат на лошите метеорологични условия и се натъкнали на някои бойци. Учудващо, но най-накрая стигнали до 4000 метра височина.
Там се натъкнали на пещера, а в нея открили нещо забележително. За голямо учудване на екипа намерили дървена конструкция.
Ман Фай-Юен, един от експертите на NAMI, заяви: „ Всички от екипа влязохме в дървената конструкция високо в планината. Тя е разделена на различни пространства. Вярваме, че дървената конструкция, която намерихме, е същата, описана в историческите разкази, и същият древен ковчег, посочен от местните жители.
Било необходимо точно датиране
Изследователите от NAMI трябвало да използват специфичен метод за датиране с въглерод, за да открият точната дата на дървото, открито в пещерата на планината Арарат. След обработката на данните те изчислили, че тя е на около 4800 години.
Следващата стъпка била да разберат произхода на материалите. В Библията се споменава, че Ноевият ковчег е построен от „гоферово дърво“, но експертите не са сигурни какво се има предвид под това име.
Тайната зад Гоферово дърво
Inspired by :
— 𝙼𝚎𝚝𝚊𝙵𝚎𝚊𝚝 (@MetaFeat) July 12, 2023
The BIBLE - Genesis 6:14 - Make an ark of gopher wood. You shall make rooms in the ark, and shall seal it inside and outside with pitch.#nft #nftart #nftcollectors #nfts #cryptoart #digitalart #crypto #NFTcollections #nftcommunity #opensea #nftdrop #metaverse pic.twitter.com/5vPWUw76CT
Терминът „гоферово дърво“ е използван в еврейската Библия само веднъж и се отнася до изграждането на Ноевия ковчег. Не се споменава никъде другаде, така че не е ясно какво всъщност представлява.
Според едни теории това може да е тръстика, според други, че е дърво подсилено с катран. Въпреки че откриването на това какво е „гоферово дърво“ не е чак толкова важно, би било различно, ако от екипа били открили съвсем нов вид дърво. Тази информация със сигурност щяла да им помогне.
Пускане на кадри
През 2010 г., близо три години след като изследователите на NAMI се завърнали от експедицията си в Арарат, те пуснали кадри от своите преживявания там. Подозираше се, че са направили това, за да могат покажат на обществеността откритието си, преди да бъде публикуват официално материалите си.
Noahs ark: New footages of the NAMI expedition in 2009 https://t.co/dQG49IbQyv via @YouTube
— Mary Longboat (@marylongboat201) August 2, 2023
Кадрите от това, на което изследователите са станали свидетели в планината, предизвикали някои важни разговори. Експерти от цял свят гледали видеото и не след дълго хората се усъмнили в това, което видели.
Заклеймиха го като измама
Малко след като екипът на NAMI пуснали видеозаписите от тяхната експедиция, хората бързо определили всичко като измама. Фалшивите обвинения станали масови.
Някои хора твърдели, че дървените греди на кадрите са взети от Черно море и донесени от водача в планината. Има и други, които смятат, че конструкциите били построени преди екипът да пристигне в пещерата и да започне да снима.
Изправяне срещу обвиненията
Екипът на NAMI се изправил срещу обвиненията. На уебсайта си те разкрили, че са се консултирали с директора на културното министерство в провинция Агри Мушин Булут относно обвиненията, че дъските били донесени от друго място.
Булут отговорил „Би било невъзможно да се пренесе такова количество дървен материал до строго наблюдавана зона и да се издигне до надморска височина от 4000 метра“. Отговорът на Булут е взет директно от уебсайта на NAMI.
Действителното откриване на Ноевия ковчег би променило всичко
Дори ако констатациите на NAMI са верни, ще са необходими много твърди доказателства, за да бъде убедена голяма част от научната общност. И дори някои от твърденията на екипа да бъдат потвърдени, броят на въпросите, които все още ще се нуждаят от отговори, е зашеметяващ.
Един пример е, ако древната библейска история за потопа и историята за Ноевия ковчег действително се основават на реални събития и само шепа хора и животни са били спасени, тогава обширното ни разбиране върху биологията, геологията и генеалогията на планетата би трябвало да се преразгледа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!