С ъс своята сплескана муцуна и с късите си криви крака английският булдог е любимец на феновете на чистокръвните кучета, но причината за този успех идва с цената на повишен риск от здравословни проблеми, предаде Франс прес, позовавайки се на британски учени.
Ако петелът е галски, булдогът е английски. Според проучване, публикувано в сряда в сп. "Canine Medicine and Genetics", първоначално отглеждан за борба с бикове, той става домашен любимец във викторианска Англия през XIX век.
Впоследствие развъдчиците подсилват чрез кръстосване отличителните характеристики на предците му, за да получат по-къса муцуна с широка долна челюст, по-едро телосложение и изкривени крака.
Понастоящем животното е сред най-ценените във Великобритания. Английският булдог е четвъртото най-популярно куче за 2020 г. според класация на британската киноложка асоциация "Кенъл клъб", изготвена на базата на направените регистрации.
Настоящото изследване под ръководството на Дан Г. О'Нийл от Кралския ветеринарен колеж разкрива цената на този успех. Според статистическо проучване, проведено през 2016 г. върху извадка от повече от 24 000 кучета, включително над 2000 английски булдога, преминали през ветеринарна практика, вероятността английският булдог да бъде предразположен към дадено заболяване е два пъти по-голяма, отколкото при други породи.
Красивата му плисирана козина е "рецепта" за дерматит. Сълзящото му око е реакция от т. нар. от британците "черешово око", което се дължи на възпаление на тъканта. Сплесканата му муцуна е причина за респираторни проблеми, които ограничават устойчивостта му към усилия. Прекомерното тегло на мускулите му е причина за кисти между пръстите. Колкото до радикалната промяна на морфологията на животното, тя затруднява раждането при женските и налага цезарово сечение.
Тези проблеми не са нови и разпространението им при тази порода е документирано от десетилетия. За първи път обаче учените ги определят количествено: "Много от предразположенията към заболявания, отчетени в настоящото проучване, са тясно свързани с екстремното телосложение на английския булдог в съответствие с расовите критерии".
Поради тези причини авторите на изследването отправят призив към развъдчиците да променят тези критерии, за да избегнат присъединяването на Великобритания към нарастващия списък на страни, в които отглеждането на английски булдози е забранено.
Със знаково решение съдът в Осло забрани развъждането на английски булдог и Кавалер Кинг Чарлз шпаньол в Норвегия с мотива, че тази практика причинява страдание на кучетата, което е несъвместимо със Закона за защита на животните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!