5

К ухненско светилище, украсено със змии, пекарна, човешки скелети, изящни фрески и да, фреска на нещо, което много прилича на пица. Това са сред най-новите находки, открити в Археологическия парк Помпей.

Където и да копаете из древния град, унищожен от Везувий през 79 г. сл. Хр., все ще намерите някое древно съкровище - парченце от изгубения римски свят.

Изключително е, че една трета от града, погребан под пемза и пепел, все още не е разкопана.

„Голяма част от това ще остане за бъдещите поколения“, казва Алесандро Русо, един от водещите археолози на новите разкопки.

"Причината, поради която не е разкопан целият град е, че имаме проблем да запазим това, което вече сме открили. Бъдещите поколения може да имат нови идеи, техники и технологии, които да разрешат това, което ние не можем."

Най-новите разкопки са съсредоточени в сектор в парка, проучван последно в края на XIX-ти век.

Археолозите тогава разкрили фасадите на къщите на една от главните артерии на Помпей - Виа Ди Нола, но не се задълбочили много назад.

Идентифицирали перално помещение, но това било всичко.

Сега археолозите постепенно премахват вулканичната пепел и камъчетата с размер на грахово зърно, известни като лапили, които задушили Помпей по време на катастрофалното изригване на Везувий.

Мястото за копаене е представлява цял градски блок, известен тогава като инсула и е с размер около 3000 кв. м.

Пещта

Всяка стая от всяка къща има своя собствена микроистория, част от по-голямата история на Помпей. Тук искам да ви разкрия тези микроистории“, каза Дженаро Йовино.

Другият водещ археолог иска да си представите, че влизате в прекрасен атриум (отворено дворно пространство, разположено в централната част на древноримското жилище) без покрив, където лъвски фигури насочват дъждовна вода към фонтан, със статуя.

Строителите явно са извършвали ремонт по време на изригването, защото керемидите са спретнато подредени на две купчини. Но това не е някоя от великолепните, внушителни вили открити на други места из Помпей.

Тази сграда била частично търговска, защото ако завиете надясно се изправяте пред гигантска пещ, достатъчно голяма, за да произвеждането на 100 хляба на ден.

В Помпей вече са открити около 50 пекарни. Това обаче не би следвало да е било магазин, защото няма витрина.

По-вероятно е бил търговец на едро, който разпространявал хляб из целия град, може би до многото заведения за бързо хранене, с които Помпей бил толкова известен.

Ах, тази "пица"

Откриването на фреска, изобразяваща парче кръгъл плосък хляб върху сребърен поднос, заобиколен от нар, фурми, ядки и плодове от арбутус, предизвика абсолютна сензация, когато беше обявено на света през юни, тази година.

Все пак това не е пица. Домати и моцарела, две от съставките на класическата неаполитанска рецепта, не са били налични в Италия през I век от н.е.

Може би е парче фокача? „Това с пицата започна малко на шега. Изпратих снимка по имейла на шефа си, като му казах „първо пещ, сега пица“, казва Дженаро.

След това светът просто полудя. Над стенописа ще бъде изграден капак, за да се опитаме да го предпазим от стихиите. Освен това ще бъде обработен със специален уплътнител.

20 000 посетители, които идват в Помпей всеки ден, със сигурност ще искат да видят „прародителя на пицата“.

Скелетите

Понякога забравяме, че Помпей е преди всичко една голяма човешка трагедия. Нямаме представа колко са загиналите. Вероятно повечето жители са напуснали, когато са видели ужаса, разиграващ се на върха на Везувий.

Досега са открити общо между 1300 до 1500 скелета. Новите разкопки обаче, също имат своите примери: две жени и дете с неустановен пол.

Според мястото, на което са открити жертвите, е очевидно, че са се опитвали да се укрият, надявайки се, че скрити под стълбището, ще бъдат в безопасност.

Това, което не предвидили било срутването на покрива под тежестта на всички лапили и пепел. Тежката каменна зидария смачкала телата им.

Изгорялото легло

Драмата разиграла се в онези дни през октомври 79 г. се разкрива и от другата страна на атриума в някогашната спалня.

Леглото в стаята е овъглено, заради пожар. Тo е едва разпознаваемo освен широките очертания, които е оставило по стените и пода.

Ако се вгледате внимателно в отломките, можете да видите почернели фрагменти от текстила на спалното бельо и дори пълнежа от матрака.

От позицията на тези карбонизирани останки археолозите са заключили, че пожарът е възникнал сравнително рано от началото на изригването. Те предполагат, че в паниката някой може да е съборил лампа, в опита да се измъкне.

Би било интересно да разберем кои са хората, които не са успели да напуснат града“, чуди се директорът на парка Габриел Зухтригел.

Може би бедните? Повече жени, отколкото мъже? Или може би хората, които са имали собственост са се опитали да останат, за да защитят онова, което са имали, докато тези, които нямали нищо, просто са избягали?

Светилището

В задната част на проученото до момента място има стена, която огражда три стаи. Именно там след премахването на лапилите и пепелта се разкрили удивителни произведения на изкуството.

В средната стая, покрита с брезент, елегантна фреска краси стената. Тя изобразява епизода от мита за Ахил, където легендарният герой, със злополучната си ахилесова пета, се опитва да се скрие облечен като жена, за да избегне битка в Троянската война.

В третата стая, зад друг брезент, изображение на великолепно светилище спира дъха на всеки, който го погледне. Две жълти релефни змии са застинали на фона в бордо. „Това са добри демони“, казва Алесандро. Посочва друга фреска по-надолу по стената точно над отвор към някаква кутия.

Тази стая всъщност е била кухня. Тук са правили приношения на своите богове с риба или плодове. Змията е символ на връзката между боговете и хората.

Тъй като инсулата все още е в процес на разкопаване и проучване, около останките от сградите са поставени скелета, за да се изгради защитен покрив.

Хората понякога ни питат: Какво бихте искали да намерите? Какво търсите?“, обяснява Габриел, като казва, че подобни въпроси са подвеждащи.

Това, което търсим, е онова, което не знаем. Винаги търсим изненадата. Всичко това са появяващи се доказателства, които ни водят нанякъде. Ние не знаем къде отиваме, но се радваме, че можем да сме на това пътуване.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пламен Димитров: Във Vivacom всеки ден ставаме все по-добри в името на клиента

Пламен Димитров: Във Vivacom всеки ден ставаме все по-добри в името на клиента

Любопитно Преди 6 минути

Старши мениджърът в отдел „Клиентско изживяване“ в телекома се включи в инициативата „Мениджър за един ден“ на Junior Achievement

КЗП с акция срещу фирмите за бързи кредити

КЗП с акция срещу фирмите за бързи кредити

България Преди 41 минути

Комисията дава срок от 14 дни те да сложат край на нелоялните практики

"Възраждане" подписа жалба за касиране на вота, чака подкрепа

"Възраждане" подписа жалба за касиране на вота, чака подкрепа

България Преди 1 час

Жалбата се подава от "Възраждане" като потърпевш

Погребаха актрисата Маги Смит на частна церемония в Ричмънд

Погребаха актрисата Маги Смит на частна церемония в Ричмънд

Свят Преди 1 час

Маги Смит почина на 27 септември след продължително боледуване

Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар

Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар

Свят Преди 2 часа

Захариева ще отговаря за ресора "Стартъпи, проучвания и иновации"

Кметът Терзиев се усъмни в качеството на въздуха в София

Кметът Терзиев се усъмни в качеството на въздуха в София

България Преди 2 часа

Кметът Терзиев посочи, че миенето на улиците, почистването и окосяването са важни мерки

Снимката е илюстративна

Мълния уби футболист по време на мач

Свят Преди 2 часа

Ранени са четирима, като вратарят остава в критично състояние

<p>&bdquo;Секс. Клоуни. Убийство&ldquo;</p>

„Секс. Клоуни. Убийство“: Кой застреля от упор Марлин Уорън

Свят Преди 2 часа

Странното убийство остава неразкрито в продължение на 27 години

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

Технологии Преди 2 часа

А ето и какво беше постигнато за тези 11 години

Алианса за корпоративна социална отговорност

United Group се присъедини към Алианса за корпоративна социална отговорност

Любопитно Преди 2 часа

Основната цел на Алианса за корпоративна социална отговорност е да насърчи отговорните бизнес практики по цялата верига за доставки в областта на телекомуникациите

<p>Сръбският министър на транспорта&nbsp;подаде оставка</p>

Сръбският министър на транспорта Горан Весич подаде оставка

Свят Преди 2 часа

Причина за оттеглянето му е инцидентът, при който козирка на жп гарата в Нови Сад рухна и 14 души загинаха

Евгений Пригожин

Загадъчна смърт застигна съюзник на Пригожин

Свят Преди 2 часа

Мъртъв е Андрей Ткаченко - един от близките сътрудници на основателя на частната военна компания "Вагнер“ Евгений Пригожин

Кирил Петков отговори на Пеевски: Фантомите нямат права

Кирил Петков отговори на Пеевски: Фантомите нямат права

България Преди 3 часа

Съпредседателят на „Продължаваме Промяната” коментира позицията на лидера на "ДПС – Ново начало"

Снимката е илюстративна

САЩ са готови да продадат на Южна Корея отбранителни системи за 5 млрд. долара

Свят Преди 3 часа

Съобщението идва на фона на изстрелян залп от балистични ракети с малък обсег от Северна Корея рано тази сутрин

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

България Преди 3 часа

Иска се да бъде проверено дали са налице данни за съставяне на документи с невярно съдържание

<p>Вижте джобния часовник, спрял при потъването на &quot;Титаник&quot;</p>

Джобен часовник, спрял при потъването на „Титаник“, се продава за $104 000

Свят Преди 3 часа

Часовникът е останал „застинал във времето“ в 4,53 ч., което е 2 часа и 33 минути след потъването на кораба на 15 април 1912 г.