К омпанията SpaceX на Илон Мъск влезе в историята, след като осъществи първата в света комерсиална космическа разходка - най-амбициозната цел на мисията Polaris Dawn.
Но една скандална теория, която се разпространява в интернет, твърди, че компанията за космически полети е фалшифицирала всичко, подобно на конспирацията за инсценирано кацане на Луната.
Конспираторите реагираха на видеото от космическата разходка на живо в X (Туитър) като заявиха, че то не изглежда като истински кадри от Космоса.
„Това изглежда точно толкова фалшиво, колкото и когато НАСА го фалшифицира“, пише потребителят на X Джеймс Доти.
Няма доказателства, които да сочат, че SpaceX е фалшифицирала излизането в открития космос на Polaris Dawn. Но това не е първият случай, в който хората викат „измама“ заради смела космическа мисия, и вероятно няма да е последният.
Мисията Polaris Dawn отведе четирима частни астронавти в Космоса на борда на космическия кораб Crew Dragon.
Мисията имаше няколко предизвикателни - и опасни - цели. Първо, Crew Dragon щеше да лети по-далеч, отколкото който и да е космически кораб е летял, откакто човек е стъпил на Луната през 60-те и 70-те години на миналия век.
За целта той ще трябва да премине през радиационния пояс на Ван Алън - зона с изключително висока космическа радиация, която застрашава както здравето на астронавтите, така и функционалността на космическите кораби.
Polaris Dawn успя да постигне и двете цели без сериозни проблеми.
Най-голямото изпитание бе, когато командирът на мисията Джаред Айзъксман и специалистът по мисията Сара Гилис излязоха извън Crew Dragon, облечени в костюми, които никога досега не са били тествани в Космоса.
SpaceX предаваше на живо почти двучасовия процес от началото до края на X, въпреки че Айзъкман и Джилис прекараха само по около 10 минути извън космическия кораб.
Айзъкман е първият, който излиза от кораба, като използва за стабилност рамка, подобна на скеле „Скайуокър“, която се простира от люка.
След като се изложи на космическия вакуум, Айзъкман извърши поредица от планирани движения, за да изпробва подвижността и удобството на скафандъра си под налягане.
Но веднага след като Айзъкман излезе от екипажа на Dragon, множество зрители започнаха да реагират на живото предаване, като твърдяха, че кадрите трябва да са фалшиви.
„Говорите за фалшифициране на кацането на Луната, а какво, по дяволите, не е наред с лявата му ръка!", отговори потребителят на X (Туитър) Ранди Болинг.
Джилис изпълни същия протокол за космическа разходка, след като Айзъкман се върна вътре, но зрителите, привърженици на конспиративните теории, не бяха убедени и от нея.
Тези твърдения обаче са неверни. Няма фактически доказателства в подкрепа на идеята, че SpaceX е фалшифицирала това излизане в открития космос или който и да е аспект от мисията Polaris Dawn.
Хората твърдят, че мисиите в Космоса - и заснетите по време на тях изображения и кадри - са фалшиви още от мисиите „Аполо“.
Теориите за конспирация около кацането на Луната продължават да съществуват повече от 50 години, въпреки многото фактическа информация, която доказва, че тези теории са неверни.
Конспираторите твърдят, че някои аспекти на снимките от мисиите „Аполо“ - като ориентацията на сенките, липсата на звезди и движението на американското знаме - са доказателство, че кацането на Луната е фалшифицирано.
Но всяка от тези теории е развенчана.
Някои смятат, че сенките на снимките от кацането на Луната са доказателство, че изображението е било инсценирано. Това твърдение се основава на факта, че тези сенки не са успоредни една на друга.
Идеята зад това е, че ако слънцето е единственият източник на светлина - както би било, ако снимката е направена на Луната - тогава сенките би трябвало да са успоредни една на друга. Но това не е вярно.
Поради влиянието на перспективата сенките могат да изглеждат непаралелни една на друга, дори когато има само един източник на светлина. Ако излезете навън, докато слънцето е ниско на небето, можете сами да се убедите в този ефект.
Привържениците на теорията на конспирацията изтъкват и липсата на звезди на снимките от кацането на Луната като причина да смятат, че изображенията не могат да бъдат истински.
Но причината, поради която звездите не се появяват на тези снимки, е, че Луната е ярко осветена от Слънцето, което закрива изгледа на камерата към далечните звезди.
Снимката на американското знаме, забито на лунната повърхност, остава едно от най-емблематичните изображения от кацането на Луната.
Някои обаче смятат, че тя е била инсценирана, защото знамето се „развява“, въпреки че на Луната няма атмосфера или вятър.
Ако обаче се вгледате внимателно в горния край на знамето, ще видите, че по протежение на горния край е удължен телескопичен стълб, за да може знамето да се развява.
По този начин всяка от тези теории - както и други, които оспорват автентичността на кацането на Луната - е опровергана.
Но както ни показа космическата разходка на Polaris Dawn, този тип мислене няма да изчезне скоро.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!