К акво отличава успешния от неуспешния протест разкриват Ерика Шеноут и Мария Дж. Стефан. В своето проучване, озаглавено: „Защо гражданската съпротива работи”, те изследват повече от 300 протестни кампании през последното столетие, пише Би Би Си.
Събраните данни показват, че ненасилствените протести имат повече от двойно по-висока успеваемост. Около 53% от тях постигат целите си. Същевременно, в 75% от случаите, когато демонстрантите употребяват насилие, протестите се провалят.
Еднократният протест почти никога не постига успех. Освен ненасилствени, демонстрациите трябва да продължителни и последователни.
Политолог: Това в метрото беше терористичен акт
Ескалацията на насилие от страна на протестиращите обикновено води до спад на обществената подкрепа за техните действия. Същевременно редките успехи на насилствените протести обикновено преминават през ситуации като граждански войни, които са разрушителни за цялото общество.
Изследователите стигат и до други любопитни изводи. Няма правителство от проучваните, което да е останало на власт, след като повече от 3,5% от населението на страната е участвало активно в протестните действия.
Защо протестират в Румъния, спор за 400-те ранени
Освен това данните сочат, че движенията, водени от младежи, по-често са ненасилствени и имат по-голяма вероятност за успех.
Шеноут признава, че когато за първи път е започнала изследванията си в средата на миналото десетилетие, тя е била силно скептична към идеята, че ненасилствените действия могат да бъдат по-ефективни от въоръжените конфликти.
Като докторант в Университета в Колорадо, тя е прекарала години в проучване на факторите, допринасящи за разрастването на тероризма по света.
За нейна изненада обаче данните са категорични. Насилието обикновено води до провал.
В Сърбия протестиращи щурмуваха парламента
Двете със Стефан са проучили 323 кампании за гражданска съпротива и протестни движения, осъществени в периода от 1900 до 2006 г.
Протестът се счита за успешен, когато е постигнал напълно целите си и то със собствени сили. Свалянето на правителства след чуждестранна военна намеса например не е квалифицирано като успешна протестна кампания. Същевременно според авторите, протестът е насилствен, ако включва каквито и да е физически наранявания на хора или разрушаване на имущество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!