Ф еноменът биолуминесценция за първи път се е развил при животни преди най-малко 540 милиона години, установи ново проучване.
Първите животни, които някога са светели по този начин, са били морски безгръбначни, наречени октокорали, се посочва в проучването, проведено от изследователи от Националния природонаучен музей на Смитсониън.
Биолуминесценцията се отнася до сиянието, което някои морски организми могат да произведат. Сиянието може да накара тези животни да изглеждат сякаш произвеждат електричество, излъчвайки красива цветна светлина. Феноменът се причинява от химическа реакция, произвеждаща светлина, в тялото на организма.
Преди това учените смятаха, че странното явление се е появило за първи път при морските ракообразни, наречени остракоди, преди около 267 милиона години. Това никога не е било сигурно, тъй като странната способност е трудна за изучаване. Тези нови открития обаче предполагат, че това всъщност е много по-стара черта на някои животински видове.
“Знаехме, че биолуминесценцията е древна черта, но не предполагахме, че предшественикът на всички октокорали е биолуминисцентен, така че това е вълнуващо! Сега знаем, че тази химическа реакция се е развила около времето, когато животът на Земята бързо се диверсифицира, преди 540 милиона години", казва авторът на изследването Даниел ДеЛео.
This animal was first to emit light—540 million years ago https://t.co/qsdhZFSw6u
— julie pedley (@pedleyjulie) April 24, 2024
Никой не знае защо тази черта се е развила първо при животните. Учените обаче знаят, че чертата може да помогне на животните при общуване, маскиране, ухажване и лов. Констатациите могат да помогнат на учените да разберат защо животните са еволюирали с тази черта на първо място.
За да стигнат до тези нови открития, изследователите погледнаха назад в историята на октокоралите и как са се развили. Тази група организми включва меки корали, морски ветрила и морски пера. Те обикновено светят само когато са обезпокоени от външна сила или блъснати по някакъв начин. Това винаги е представлявало мистерия за учените, тъй като истинската причина за тяхната биолуминесцентна способност остава неизвестна.
“Искахме да разберем времето на произхода на биолуминесценцията, а октокоралите са една от най-старите групи животни на планетата, за които е известно, че имат биолуминесценция“, каза ДеЛео в изявление. „И така, въпросът е кога са развили тази способност?“
Изследователите са използвали две вкаменелости, за да картографират кога октокоралите се отделят от други предшественици и са адаптирали тяхната светлинна способност.
Те са използвали различни статистически методи за своето изследване и всички са установили, че преди 540 милиона години тези организми са били биолуминесцентни. Това беше 273 милиона години преди остракодите да развият способността.
“Подземна галактика”: Уникалната пещера в Нова Зеландия, осветена в синьо и зелено
„Някои животни, които могат да излъчват светлина, са еволюирали през времето. По този начин нашето изследване намеква за възможността взаимодействията, включващи светлина, да са възникнали между видовете по време, когато животните бързо се размножават и заемат нови ниши“, казва Делео.
След тези открития учените сега проучват кои октокорали все още имат биолуминесценция и кои не. Има над 3000 вида октокорали, което означава, че това ще отнеме известно време.
* Вижте и това видео от архива ни: Най-болезнените ужилвания от насекоми
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!