Ч овечеството може да бъде изправено пред репродуктивна криза, предупреждават учените. Причината е, че темпът на намаляване на броя на сперматозоидите при мъжете се ускорява, пише The Guardian.
Humans could face reproductive crisis as sperm count declines, study finds https://t.co/xqCJri4q3d
— The Guardian (@guardian) November 15, 2022
Може ли спермата да се произвежда изкуствено?
Проучването e публикувано в списание Human Reproduction Update. В него са взели участие 153 мъже. Резултатите показват, че средната концентрация на сперматозоиди е спаднала от приблизително 101,2 млн. на милилитър до 49,0 млн. между 1973 и 2018 г. Това е спад от 51,6%, като за същия период общият брой на сперматозоидите е намалял с 62,3%.
През 2017 г. същият екип изследователи публикува проучване, което установява, че концентрацията на сперматозоидите е намаляла повече от два пъти през последните 40 години. Тогава обаче, поради липсата на данни за други части на света, констатациите били съсредоточени върху Европа, Северна Америка и Австралия.
Унгарски учени създадоха риба хибрид в лаборатория
Последното проучване включва по-нови данни, събрани в 53 държави.
Намаляването на концентрацията на сперматозоиди се наблюдава не само в региона, изследван преди това, но и в Централна и Южна Америка, Африка и Азия.
Откриха най-голямата бактерия в света
Учените посочват, че концентрацията на сперматозоиди намалява с 1,16% годишно. Когато обаче са разгледали само данните, събрани от 2000 г. насам, спадът е бил 2,64% годишно.
"Това е още един сигнал, че нещо не е наред със земното кълбо и трябва да се задействаме. Това е криза, с която е по-добре да се справим сега, преди да се стигне до критична точка, която може да не е обратима", коментира професор Хагай Левин, главен автор на изследването от Еврейския университет в Йерусалим.
Предишни проучвания показват, че плодовитостта е застрашена, ако концентрацията на сперматозоидите спадне под около 40 млн. Макар че последната оценка е над този праг, Левин отбеляза, че това е средна стойност, което предполага, че процентът на мъжете под този праг ще се е увеличил.
"Подобен спад очевидно представлява намаляване на способността на населението да се възпроизвежда", казва той.
Проучването отчита фактори като възраст и колко време мъжете са били без еякулация. То изключва мъже, за които е известно, че страдат от безплодие.
Въпреки, че не е ясно какво точно стои зад тази тенденция, учените смятат, че роля могат да играят химикали, нарушаващи ендокринната система, или други фактори на околната среда, които действат върху плода в утробата.
Учени идентифицираха гъба с над 17 000 пола
Експертите твърдят, че фактори като тютюнопушене, алкохол, затлъстяване и неправилно хранене също могат да оказват влияние, а здравословният начин на живот може да помогне за увеличаване на броя на сперматозоидите.
Според професор Ричард Шарп, експерт по мъжко репродуктивно здраве в Единбургския университет, новите данни показват, че тенденцията е световно явление.
Тестостеронът - важният и коварен спътник на мъжа
Спадът може да означава, че на двойките им е необходимо повече време, за да заченат, а за много от тях времето не е на тяхна страна, тъй като те отлагат опитите докато жената не навърши 30 - 40 години. Toгава обаче нейната плодовитост вече е намалена.
"Tова е отчайващо лоша новина за плодовитостта на двойките", коментира професорът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!